Mesajı Okuyun
Old 06-10-2007, 21:52   #19
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Avukat bağlı çalışsada sadece işverenin değil Baroya bağlı olarak herkesin avukatıdır

İşçi işveren ilişkisi, vergilendirme, sosyal güvenlik ilişkisi bunların hepsinin mevzuatları ayrıdır. (Kamu avukatlığının kamuya bağlılığına ilişkin istisna dışındaki tüm avukatlık 1136 sayılı kanuna göre baroya bağlı olarak yürütülür. Yani kısaca avukat her yerde avukattır ve onun avukatlık mesleğini ifa etmesine hiçbir vergi, sosyal güvenlik veya iş kanunları engel teşkil etmez. Eğer dışarıdan bir dava alacak ise örneğin bir yakınının Baro yönetimine bir yazı yazar der ki ben bu davayı ücretsiz alacağım. O kadar o zaman ona maliyeden de bir sorun çıkaramazlar. sosyal güvenliği bu konu zaten hiç ilgilendirmez. İşveren isterse varsın iş akdini sona erdirsin farketmez. Avukatın aldığı vekalette geçerlidir. Yargılamadaki faaliyetleri de.
Bir işverene iş akdi ile bağlı çalışan meslektaşlarımın kendilerini işçi olarak değil avukat olarak hissetmelerine Avukatlık kanunumuz izin vermektedir. Onlar yalnızca bir istisna hükmü ile ücret almarında sakınca bulunmamaktadır denilmektedir. Bağlı avukatlarda Avukatlık kanunundan kaynaklanan tüm haklarını ve avukatlık yetkilerini kullanabilirler. Örneğin bir yazılı hukuki mütalaa verebilir. Gece arayan bir arkadaşı için karakolda ifadeye katılabilirler vb. ..
Ben burada diğer teknik detaylara girmek istemeden kısaca Avukatın her yerde ve her zamanda Avukat olduğunu belirtmek istiyorum. Bu yetki ona kanunla verilmiştir. İşverenin verdiği paraya veya onun rızasına veya maliye memurunun veya sosyal güvenlik memurunun iki dudağı arasında değildir. Bağlı çalışan meslektaşlarıma meslek bilincimizi ve bağımsızlık kavgamızı yürütürken zorlu konumlarındaki mücadelede başarılar dilerim. Barolarımızın bağlı avukatların sendikaları gibi hareket edeceği günleri görme ümidiyle...