Mesajı Okuyun
Old 06-10-2007, 10:48   #8
üye15755

Alıntı:
Yazan Av.Turhan Demiroğlu
Sayın Av.Can Doğanel'in görüşlerine katılıyorum. Bu mevzuda Avukatlık Kanunu hükümlerinin de göz önünde bulundurulması gerektiği kanaatindeyim.

1136/
AVUKATLIKLA BİRLEŞEMİYEN İŞLER
Madde 11 - Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.

Ayrıca bknz.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8999

Saygılarımla.

Bu husus başlığın açılma gayesinin dışında olmakla beraber, madem temas edilmiş biz de hukuki ve fiili durumu söyleyelim:

Bu maddeyi doğru algılamak lazım. Avukatlık ile beraber, yapılamayacak işler kastedilmektedir burada. Yani 11. maddede belirtildiği gibi işleri de yapmak isteyen avukat, barodan kaydını sildirmeli ondan sonra avukatlıktan başka işleri yapmalıdır şeklinde anlamak lazım bu maddeyi. Yoksa avukatlık işveren-işçi münasebetini tesis eden iş akdi ile ücretli olarak yapılamaz manası çıkarılamaz bu hükümden. Zira bağlı avukatlık kavramını Avukatlık Kanunu, 12/c maddesi ile tanımış ve avukatlıkla bağdaşan işlerden saymıştır. 1136 sayılı kanun 12/c maddesi:
Avukatlıkla birleşebilen işler: (c) Özel hukuk tüzelkişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık,
zaten günümüzde de bu yolla çalışan çok ameslekdaşımız var. özel teşebbüslerde iş akdi ile çalışamakta olan meslektaşlarımız hem 1136 sayılı kanuna, hem de 4857 sayılı kanuna tabidirler.

Başlığı açan meslektaşımızın hangi tür çalışmayı kastettiği tam net olmadığı için ben yukarıda hem bağlı çalışan avukatlar (1) hem de bağımsız sözleşmeli çalışan avukatlar (2) yönünden meseleyi ele almak lüzumu hissettim. Tarafımdan yapılan açıklama, sadece sualin şümulü nazar-ı dikkate alındığında, kafi olduğu kanaatindeyim. Sair hususlar (avukatlıkla bağdaşan işler, bağdaşmayan işler v.s.) mevzuun mecrasında kaymaya sebebiyet verir.
Başlığı açan meslektaşımız sözleşmeli avukatlık yanında başka işler alabilmesinin mümkün olup olmadığını ve mümkünse nasıl vergilendirileceğini sormaktadır. Sual sadece bu kapsamda tutulursa, dediğim gibi, yukarıda kafi cevap verdiğim kanaatindeyim. Ama başlığı açan meslektaşımız buna rağmen anlaşılamayan bir noktayı işaret ederse, yine o hususta da tüm meslektaşlarım gibi ben de ilave mütalaa verebilirim.

saygılar...