Mesajı Okuyun
Old 07-08-2008, 07:19   #54
duyurucu1

Mahçup Aileyi kemiren kurtlar

017-AİLEYİ KEMİREN KURTLAR

Her sosyal kurumun ekonomik temeli vardır. Her sosyal kurum kendine özgü ekonomik temel tarafından şekillendirilir. Eğer bir sosyal kurumu yada olayı irdelerken ekonomik temel göz ardı edilirse yanlış sonuçlara varılır.

Aile de sosyal bir kurumdur.En az iki kişiden- kadın ve erkek tarafından oluşturulan sosyal bir birliktir.Bu birliğin de ekonomik temeli vardır.Aile de ekonomik temeline göre şekillenir.

AİLENİN EKONOMİK TEMELİ NEDİR?

Tıpkı bir hükumet yada şirket gibi ailenin de bir bütçesi olmalıdır/vardır. Aile; ekonomik temeli olan bütçesi üzerinde şekillenir. Bütçeyi de iki şey oluşturur:Aile bütçesinin gelirleri ve aile bütçesinin giderleri.

AİLE BÜTÇESİNİN GELİRLERİ:

Bütçe;aile denen sosyal birliği oluşturan fertlerin bireysel gelirlerinin toplamından oluşur.

En küçük aile ise, kadın ve erkeğin birlikteliğinden oluşur.Geniş aileler ise ,kadın ve erkek ile çocuklar ve dede,nine,amcalar yeğenler vs den oluşabilir.Aile birey sayısı ne olursa olsun ,kimlerden oluşursa oluşsun ,aile bütçesi; birliğe dahil olan bireylerin bireysel gelirlerinden oluşur.

Aile birliğine dahil olan bireylerden biri ,bireysel gelirini aile bütçesi dışına çıkarmak isterse,kendisi de aile dışında kalmalıdır.Yani hem aile içerisinde kalıp,onun olanaklarından sonuna kadar yararlanıp, hem de bireysel gelirini bütçe dışında bırakmak olmaz.Bu durum oluşursa ,bireysel davranan kişi aileye yapışan asalak sülük olur.Ailenin kanını sömürür .Aile zayıflarken kendisi semirir,zenginleşir.Bu nedenle birey, aile içerisinde kalıyor onun olanaklarından yararlanıyorsa, kendi bireysel gelirlerini,menkul ve gayrimenkullerini ve her çeşit iratlarını aile bütçesine katmalıdır.Ana kural budur.

AİLE BÜTÇESİNİN GİDERLERİ

Aile bütçesinin giderleri de ,aile denen topluluğun her türlü ihtiyacı için harcanan paraların toplamıdır.

Aile içerisindeki bireylerin ihtiyaçlarının giderilmesi miktarı ve sırası, bütçeye yaptıkları katkı oranında olmaz. Bireylerin ihtiyaçlarının öncelik sırasına göre olur.Ailede hasta varsa öncelik sırası hastanın ihtiyaçlarının giderilmesi olarak ön sıradadır.Daha sonra bir başka bireyin ihtiyacı en öne geçer.Evin kızı gelin olacaksa ,birinci sırada olan onun ihtiyaçlarıdır.Ama bir başka zaman da oğlanın dükkan açması için gereken sermaye en öne çıkar.Yani öncelik sırası bireylerin ihtiyaçlarına göre zaman içerisinde sürekli değişir.

BÜTÇEYİ KİM YAPAR?

Aile bütçesinin yapılması yani gelirlerin toplanması giderlerin harcama kalemlerinin oluşturulması ve gider kalemlerinin öncelik sırasına konulması ve fiilen harcamanın yapılması, her ailede ailenin özelliğine göre farklılık gösterir.Bu konuda kaba bir sınıflama yapılırsa üç tip aile ve buna bağlı olarak üç tip bütçe olur.

1)KADIN EGEMENLİĞİNE DAYANAN AİLE VE BÜTÇESİ

Bu ailede ailenin mutlak egemeni kadındır.Erkek lıght erkektir.Gelirlerin toplanmasına ve giderlerin hazırlanmasına ve harcamaların yapılmasına kadın karar verir ve uygular.Erkeğe sadece belki bir cep harçlığı verilir.Davul kadının boynunda asılıdır, tokmakta kadındadır

2)ERKEK EGEMENLİĞİNE DAYANAN AİLE VE BÜTÇESİ

Bu ailede egemenlık kayıtsız şartsız erkektedir. Kadın erkeğine tabidir.Bütçenin yapılmasına karışmaz.Gelirlerin toplanmasına karışmaz.Giderlerin belirlenmesine karışmaz .Harcamaların yapılması da erkek tarafından gerçekleştirilir.Kadına sadece kişisel ihtiyaçları için erkek harçlık verir. Davul erkeğin boynunda asılıdır, tokmakta erkektedir.

3)DEMOKRATİK ÇAĞDAŞ AİLE TİPİ

Bu ailede kadın ve erkek egemenliğe ortaktırlar. Zaman zaman bazen erkek egemenliği bazen kadın egemenliği ağır bassa da genelde ,egemenlik ortaktır.Gelirlerin belirlenmesi ve toplanması ortaklaşa yapılır.Giderlerin belirlenmesi ortaklaşa yapılır.Fakat harcamaların yapılması için kadın yada erkekten biri görevlendirilir.Harcama yine tek elden yürütülür.Ancak harcama yapmayan ortak ,diğerini her zaman denetler.Harcamaların ortaklaşa belirledikleri şekilde yapılıp yapılmadığını denetler.Davul erkek ve kadının müştereken boynunda asılıdır ama tokmak konusunda biri görevlendirilmiştir.Ancak tokmakçı kendi serbest iradesiyle davulu çalamaz.Davulun hangi ritme göre çalınacağı da ortaklaşa olarak belirlenmiştir.Tokmakçının zeybek havası mı, köroğlu havası mı yoksa halay havası mı çalacağı davul boyunlarında asılı olan kadın ve erkek tarafından ortaklaşa belirlenmiştir.

Bu sınıflandırmalar değişmez sınıflandırmalar değillerdir.Zaman içerisinde ailenin ekonomik alt yapısı değişebilir ve buna bağlı olarak ailenin niteliği de değişebilir.

Örneğin aile,demokratik olarak başlarda , zaman içerisinde erkek egemen aile tipine dönüşebilir yada kadın egemen aile tipine dönüşebilir.Ya da erkek egemen veya kadın egemen aile tipine sahip bir aile zamanla demokratik aile tipine dönüşebilir.

EN İYİ AİLE TİPİ HANGİSİDİR?

Bir ailenin ekonomik alt yapısı nasılsa üst yapısı da aynen öyledir.Yani aileyi ekonomik alt yapı belirler.Ailenin huzuru,bireyler arası ilişkilerin samimiyeti ve güvenirliğini ekonomik alt yapı belirler.Aile gelirleri kadın tarafından sağlanan kadın egemen tipi bir ailede eğer ekonomik alt yapı ile yönetim uyumlu ise bu ailede birey huzurlu ve mutlu olabilir.Keza gelirlerin tümünün erkek tarafından sağlandığı erkek egemen tipi ailede de yönetim erkekte ise birey huzurlu ve mutludur.Yine gelirlerin kadın ve erkek tarafından sağlandığı çağdaş ailede de yönetim demokratik ise birey huzurlu ve mutludur.Çünkü bu gibi hallerde geliri kim sağlıyorsa yönetim de ondadır.Ve aile içerisinde de uyum ve huzur vardır.Yani ailenin alt yapısıyla-ekonomisiile , üst yapısı dediğimiz yönetimi uygun ise birey mutludur ve aile iyidir

EN KÖTÜ AİLE TİPİ HANGİSİDİR?

Ancak yönetim ekonomik alt yapıya uygun değilse. Yani gelirleri kadın sağlıyor fakat yönetim erkekteyse yada gelirleri erkek sağlıyor yönetim kadındaysa yada gelirleri erkek ve kadın müşterek sağlıyor fakat yönetim erki kadın yada erkek tarafından tek başına kullanılıyor ise o zaman bu ailelerde ekonomik alt yapı ile üst yapı dediğimiz yönetim uyuşmazlığı vardır.Bu ailelerin bireyleri huzurlu ve mutlu değillerdir.Çatışma ve kavga bireyler arasındaki ilişkiye egemendir.Bu aileler dalgalanır dalgalanır ve sonunda ekonomik alt yapısı ile üst yapısı dediğimiz yönetimi arasında uyum sağlanınca durulur.

Ancak duruluncaya kadar ailede bazı özellikler belirginleşir ve aile “geçiş tipi ailesi” halini alır. En kötü aile tipi geçiş süreci içerisindekidir.Örneğin demokratik aile tipine sahip olan bir aile tipi eğer kadın egemen tipine yada erkek egemen tipine dönüşüyorsa,ailenin ekonomisi değişiyorsa ve bütçe nitelik değiştiriyorsa o zaman alt yapı ile üst yapı arasında çatışma çıkar.Aile içerisindeki bireylerden bazıları eski demokratik egemenlik yapısını savunurken diğer bazısı erkek yada kadın egemenliğini savunur.Yada bütçeye bireysel katılımda bulunmaz.Gelirlerini katmaz.Yada bireysel harcamalara gider.Denetim mekanizmasına kulak asmaz.Bu gibi durumlar geçiş dönemleridir.Ekonomi ile yönetim şeklinin uyumlu olmadığı dönemlerdir.Çatışmaların olduğu dönemlerdir.En kötü aile tipi ara rejimi yaşayan aile tipleridir.

ARA REJİMDEN SONRA NE OLUR?

Çatışma dönemlerinin gidişatını ailenin ekonomik alt yapısı belirler. Zaman içerisinde ekonomik yapı ,kendi ekonomik alt yapısına uygun yönetim biçimlerini ve egemenlik biçimlerini oluşturur.

Eğer ekonomiye uygun yönetim ve egemenlik biçimleri oluşmazsa o aile tarih sahnesinden silinir.Boşanma kaçınılmaz sondur.Tıpkı geçmişte de çok sayıda devletlerin,imparatorlukların tarih sahnesinden silinmesi gibi.Osmanlı İmparatorluğu,Roma imparatorluğu,Demokrat parti yönetimi, tarih sahnesinden hangi kuralların ihlal edilmesiyle silinmişse,Ahmedin Mehmedin Ayşenin ailesi de aynı nedenlerle tarih sahnesinden silinir.Boşanma olur.Geçmişte bir yönetim biçiminin ortadan kalkması nasıl beraberinde savaş, kan ,gözyaşı ve üzüntü getirmişse, yönetimi ekonomisine uygun olmayan ve içinde sürekli çatışmaların yaşandığı bir aile de dağılırken aynı acıları,üzüntüleri ortaya çıkarır.

Ancak şu hiçbir zaman unutulmasın;her yeni rejim nasıl eskisinin külleri ve kıvılcımları içinden daha güçlü ve değişmiş olarak doğarsa her dağılan ailenin acıları ve üzüntüleri içinden de yepyeni ve istikrarlı aile tipleri ortaya çıkar.