Mesajı Okuyun
Old 20-04-2011, 14:17   #16
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Kanun, "işçi işveren arasındaki ibra sözleşmelerini" ayrıca düzenlemiş olduğundan, bu ibra ile normal ibra arasındaki benzerlik, isim benzerliğidir.

Ama "başka isim mi yoktu" sorusu karşısında, garabet yine çıkıyor ortaya.

Daha önce Yargıtay kararlarında geçen şu ifade yasaya geçse bu kadar garip olmazdı.

Buna katılmıyorum; kanunda işçi ile işveren arasındaki (düzenlemeye çalıştıkları) ödemeye ilişkin konuda yapılan akit, imzalanan belge ...v.b. adına ne derseniz deyin bir tür makbuzdur (yargıtayın kısmi ödeme için belirttiği bu ifade tam ödemeler için de geçerlidir).

Kanundüzenleyiciler (kanaatimce ) ibra ile makbuzu birbirine karıştırmıştır, bu düzenlemenin ibra ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Şayet ben işveren olarak bir ödemede bulunuyor isem (borcu ifa ediyorum) buna dair aldığım belge bankadan da alsam işçinin imzasını havi belge de alsam artık bu belge ödememi kanıtlayacağım bir delildir.

Şöyle de ifade etmem mümkün; yasaya göre (sizin de belirttiğiniz cümleye benzer şekilde) -işçi ile işveren arasındaki borç sadece "ifa" ile sona erer- gibi bir düzenleme yapılmaya çalışılmış; ve başarı oranını veriyorum: %0 .

Saygılar...