Mesajı Okuyun
Old 07-04-2011, 11:24   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan A.Arif Kaya
Sorgu aşamasında müdafii olarak görevlendirildiğim bir sanık hakkında ceza davası açıldı.Bu davanın ilk duruşmasında bir meslektaşım sanığı vekaletle savunacağını, ancak vekaletnamesinin hali hazırda olmadığını tarafıma beyan etti.Duruşmada sanığın avukat tuttuğunu, müdafiilik görevimin sona erdiğini beyan ettim ve duruşmadan çıkmama karar verildi.Ancak dosyayı incelediğimde meslektaşımın dosyaya vekaletname ibraz etmediğini farkettim.Ara kararda da bu husuta bir karar verilmemiş.Bildiğim kadarıyla ceza davalarında yargıtay vekaletnameyi arıyor.Bu durumda bir sonraki celseye katılma zorunluluğum olup olmadığını bir de size sormak istedim.Şimdiden teşekkürler.

Kanımca, seçilmiş ve henüz vekaletnamesi bulunmadığını duruşma harici beyan eden müdafi, resmi olarak duruşmada yerini alıp bu hususu beyan edip süre istemedikçe, göreviniz sona ermiş sayılmamalıdır.

Veya sanık, ben müdafi olarak av.......... seçtim, beni bundan sonra o savunacaktır. Demedikçe... Sanık, zamansız müdafisiz bırakılmamalıdır.

Ara kararını veya dosyaya vekaletname sunulmasını beklemelisiniz bence.

Saygılar.