Mesajı Okuyun
Old 17-10-2009, 10:36   #12
emrahcevik

merhaba,

bir an için vakıfbank'ın kamu bankası olduğunu farzetsek de 6183 burada uygulanamaz. çünkü bu kanun; Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan...

alacaklarını kapsar. Yine KİT'ler özel hukuk hükümlerine tabidirler.

4603 sayılı yasa ile ilgili bilgim yoktu. yazmanız iyi olmuş. vakıfbank çalışanları işçi statüsündeymiş. yani diğer kamu bankalarında olduğu gibi memur statüsünde olanlar yok. bunu banka hukuk müşavirliğinden öğrendim. esasen sorunun ortaya çıkması da böyle oldu. banka yetkilileri; her türlü hukukçusundan her türlü müdürüne kadar kamu bankası olup olmadıklarıyla ilgili net bir şey söyleyemediler.

yazılanlara itirazım yok zaten. konuyu açan ilk mesajımda 233 sayılı khk'da yer almadığını belirtmiştim. ama bddk'nın sitesinde kamu bankaları arasında sayıldığını söylemiştim. sermayesinin %50'sinden fazlası devlete ait olan bir şirketin kamu kurumu olacağı yolunda kemal gözler'in yorumunu da yazmıştım.

açacağım talep reddedilince ben yine mahkemeye hatta yargıtay'a gideceğim. en azından konu netlik kazanır.