Mesajı Okuyun
Old 02-07-2010, 11:49   #94
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Kadın Demek Hakaret mi?

Sn. Gemici;
İftira suçu adliyeye karşı suçlar başlığı altında 267. Madde ile düzenlenmiştir. Alman düzenlemesini bilmediğim için aynı nitelikte olup olmadığı konusunda bir fikir ileri süremeyeceğim.

Benim sorunum kadın tanımlamasının hakaret suçunu oluşturup oluşturmayacağı değil. Ben oluştumayacağına inanıyorum. Ben TCK daki düzenlemeyi saçma buluyorum.

Eski TCK ya göre hakaret daha ağır, sövme daha hafif müeyyidelerle cezalandırılan fiillerdi. Yeni yassaya baktığımızda bu iki suç aynı başlık altında toplanmıştır. (125)

127 ile tanınan isbat hakkı sonucu hakaret fiil isnat edildiğinden isnat edilen fiilin kanıtlanması sonucunda cezasız kalabilecektir. Sövme de ise fiil isnat edilmediğinden ispat hakkı ve cezadan kurtulma sözkonusu olmayacaktır. Yani denge tam tersine dönmüştür. İfade etmek istediğim ve karşı çıktığım bu.

İsbat hakkının getirilmesine de karşı çıkışım temelde bu nedenledir. Suç olan fiil zaten TCK tarafından cezalandırılmaktadır. Bu suç nedeni ile bana başkasını aşağılama olanağı sağlanması doğru değildir diye düşünüyorum.

Dürüst bir insan başkasını aşağılamak amacı ile suçu sağda solda anlatmak yerine savcılığa ihbar eder. İhbar sonucu Md. 267 de düzenlenen iftira suçu oluşurveya oluşmaz. Bu farklı. Ama hakaret suçuna ilişkin yapılan düzenleme ile bana suçluyu aşağılamak hakkı tanınmıştır. Bu yanlıştır.

Saygılar.