Mesajı Okuyun
Old 10-01-2012, 11:12   #26
condictio_certi

Değerli meslektaşlar, Benim sorum birçok alt başlık içermekte. Şimdiden sabır gösterip okuduğunuz için teşekkürler.

Öncelikle ben bir avukat meslektaşımla ortaklık yapıyorum. Ancak büro onun üzerine görünmekte ve benim SSK açılışımı da henüz yapmadık (prim ödemeye gücümüz olmadığından).

Şuanda herhangi bir sağlık güvencem olmadığından ve 31 Ocak2a kadar bildirimde bulunmam gerektiğinden açıkçası ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sorum şu:

1-Arkadaşımın yanında SSK'lı olarak açılışımı yapsam ne kadar prim ödememiz gerekir(Bu soruyu cevaplarken primle beraber işverenin o açılış için ödemesi gerekli tüm kalemleri belirtirseniz çok sevinirim. Zira her ne kadar açılışı arkadaşım yapsa da bunun mali kısmına ben katlanacağım)
2-İsteğe bağlı sigortalılık da uygun olabilir diyorlar. Yani sanırım bunda primi biz kendimiz yatırıyoruz ve birisinin yanında çalışıyor görünmüyoruz? Böyle bir durumda totalde ödemem gerekli prim ne kadar olur?
3-Ya da 31 Ocak'a kadar SGK'ya başvurup mali durumumun tespitini sağlayıp ona göre mi prim ödemem doğru olur. Ancak böyle bir durumda sadece sağlık güvencesinden yararlandığım, bunun hizmet günü olarak sayılmadığı söylendi. Ne derece doğru bilmiyorum..

Mali gücü sınırda olan bir avukatım. Ben de herkes gibi sağlık güvencesinden yararlanmak ve emekliliğe konu hizmet günlerimin resmi olarak çoğalmasını sağlamak istiyorum. Ben durumunda bir meslektaşınıza ne önerirsiniz?

Şimdiden herkese çok teşekkürler cevaplar için..

Sayg.