Mesajı Okuyun
Old 13-09-2007, 23:01   #6
Ahmet Turan

Merhabalar,

Öncelikle Yargıtayımızın kararı usule ve yasaya uygundur. Usulen açılmış bir dava bulunmadıkça boşanan kadın kocasının soyadını kullanamaz.

4721 sayılı TMK nun 173. maddesinde - “Boşanma halinde kadın, evlenme ile kazandığı kişisel durumunu korur; ancak, evlenmeden önceki soyadını yeniden alır. Eğer kadın evlenmeden önce dul idiyse hakimden bekarlık soyadını taşımasına izin verilmesini isteyebilir.
Kadının, boşandığı kocasının soyadını kullanmakta menfaati bulunduğu ve bunun kocaya bir zarar vermeyeceği ispatlanırsa, istemi üzerine hakim, kocasının soyadını taşımasına izin verir.
Koca, şartların değişmesi halinde bu iznin kaldırılmasını isteyebilir.”

Görüldüğü gibi kanun iki şart koymaktadır. Menfaat şartı ve kocaya zarar vermeme şartı. Gerçekten bu iki şartın birlikte varlığını ispat etmek o kadar kolay değildir.

Fakat özellikle, boşanma sonucu çocukların okul çağında mesele çıktığına sıkça rastlıyoruz. Annesinin soyadının neden farklı olduğunu çocuk anlamakta ve akranlarına anlatmakta güçlük hatta sıkıntı yaşamaktadır. Benim gördüğüm bir dava da bu olaya şahit oldum ve oldukça üzüldüm. Bu konuya tarafların haklarını gözeten adil bir çözümün kanunla bulunması mümkün olabilir.

Arkadaşlar bu konuda bir de dikkat edilmesi gereken nokta görev konusudur. 4787 Sayılı Yasanın 4. maddesinde Türk Medeni Kanununun 2. kitabından kaynaklanan davalara aile mahkemesince bakılacağı hükmü getirilmiştir. Bu hususun da göz ardı edilmemesi iktiza eder. Saygılarımla.