Mesajı Okuyun
Old 15-01-2013, 11:55   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Dikici,

Katılımınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

AŞ. :

1. AŞ.'de İş K. kapsamında çalışan kişi, o şirkette YK.üyesi olur ise, İş Sözleşmesini sona ermiş mi kabul edeceğiz?

2. Bu durumdaki kişi ile AŞ. arasında, İŞ. K. dışında, bir sözleşme mi yapılmalıdır?

3. Aynı kişinin bir Ltd.Şti.de "müdür" olarak çalışabilmesi için, (Esas Sözleşmede hüküm yoksa) AŞ. Genel Kurulu'nda karar alınması gerekmeyecek mi?

Ltd.Şti.:

1. Müdür olan çalışanın, iş sözleşmesi bu nedenle sona erer ise; ayrı bir sözleşme yapılması mı gerekecek?

2. AŞ. YK. üyesi, Ltd.Şti.de müdür olarak görev aldığında, iki sözleşme mi yapılmış olacak?

Aş.-Ltd.Şti.
Bu gibi kişiler, İŞ K.'deki haklardan (Kıdem tazminatı vb.), ancak özel bir sözleşme ile mi yararlanabilirler?

Saygılarımla

Sayın Metin,

Bu konularda benim fikrim aşağıdaki gibidir:

A.Ş. İçin;

1) TTK.365.maddeye göre YK üyeleri değil, bizatihi YK 'nun kendisi yönetim (icra) organıdır. A.Ş.'lerde aksine hüküm yoksa ve tek ortaklı A.Ş. değilse, çift imza ile temsil esastır. (TTK.370)

Bir görüş olarak çalışan, çalıştığı şirkette YK üyesi seçilirse, her ne kadar aksine bir düzenleme olmadıkça çift imza ile temsil geçerli olsa ve hatta çalışan temsil yetkisini haiz olmasa dahi, TTK.365 uyarınca kurul olarak icra organı sıfatı taşıyan YK ve tüm üyeleri organa mensuptur, çalışan YK üyesi seçildiği andan itibaren iş akdi sonlanmalıdır demek mümkündür. Kolay ve risksiz olan yorum budur.

Ancak, Yargıtay kararındaki kıstası esas almamız gerekiyorsa, Yargıtay'ın özellikle çalışanın bizatihi kendisinin organı temsil ediyor olmasına önem atfettiği görülüyor. (Ben böyle anlıyorum)

İşin içinde fiilen bulunmak, işi bizatihi yapıp, şirketi temsil etmek ve bu kapsamda organ sayılmak... esas alınırsa A.Ş. YK üyesi olduğu halde temsil yetkisi olmayan YK üyesinin aynı zamanda çalışan olmasında iş akdinin feshini gerektirecek bir durum yoktur diyebiliriz. Bu yaklaşım, çalışan lehine yorum olarak değerlendirilmelidir. Ben bu fikrin doğru olduğunu düşünüyorum.

2) İş akdi sonlanır görüşü kabul edilirse, YK üyesi vekil gibi görev icra ederler. Kanundan doğan bir vekalet ilişkisi söz konusudur. YK üyelerine ücret verilmesi ana sözleşmede belirlenebilir. Böyle bir hüküm varsa verilecek ücret ve YK üyesinin sair hakları (kardan pay almak, sağlık veya özel sigorta giderlerinin üstlenilmesi vs gibi) tanzim edilebilir.

3) A.Ş. YK üyesi, bir başka LTD.Şti.nde müdür olarak görev alacaksa, öncelikle YK üyeliği yaptığı şirketin ana sözleşmesinde veya YK üyesi ile özel olarak imzaya bağlanmışsa vekalet sözleşmesinde aksine hüküm olmamalıdır. (kanaatindeyim) Yani ben engel yoksa çalışabilir diye düşünüyorum. Aksi yorum, yani ana sözleşmede hüküm yoksa GK izni gerekir düşüncesi, ana özleşmede aksine hüküm olmasa da, işin mahiyeti icabı engel vardır demek anlamına gelir. Ben bu görüşte değilim.

LTD.Şti için;

1) Evet.

2) Yargıtay'ın aradığı anlamda organ sıfatı taşındığından dolayı iş akdi sonlanacaksa, her bir şirket ile ayrı ayrı sözleşme yapılması uygun olur diye düşünüyorum.

Her iki şirket bakımından müdür veya YK üyesi ile yapılacak sözleşmelerde yan haklar (Tazminat, Emeklilik, hayat ve sağlık sigortası vs. gibi) ayrıca düzenlenmelidir, kanaatindeyim.