Mesajı Okuyun
Old 04-09-2010, 11:44   #1
av.fatihyilmaz

Varsayılan Haciz esnasında eşin icra kefilliğinin alınması

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. Çok acele açmam gereken bir dava var ve bunla alakalı sizlerden yardım istiyorum.
Müvekkil hakkında 2004 yılında takip açılmış ve taşındığı (x) adresine 21'e göre tebligat yapılmış
- 2005 yılında hacze gidilerek taşındığı tespit edilmiş.
- Yeni adresi tespit edilerek 22.08.2005 tarihinde hacze çıkılmış ve hacizden sonra 16.07.2008 tarihine kadar dosyaya herhangi bir işlem yapılmamıştır.
- 16.07.2008 tarihinde HARÇ YATIRILMAKSIZIN takip yenilenmiş ve yeni esas numarası verilmiştir.
- Yenileme emri müvekkilin taşındığı (x) adresine 25.07.2008 tarihinde gönderilmiş doğal olarak iade dönmüştür.
- Aradan 1 yıldan fazla bir süre geçmiş ve 30.10.2009 tarihinde taşındığı adrese 35'e göre tebligat çıkarılmıştır.
- 17.08.2010 tarihinde hacze çıkılmış ve haciz esnasında müvekkilin eşi dosya hesabı çıkarılmadan icra kefili olarak alınmıştır. Borçlu müvekkil ile ilgili davamızı açtık.

1- Haciz baskısı altında olması nedeniyle icra kefili olduğuna dair bir savunma yapabilir miyiz?
2- Dosya hesabının çıkarılmaması ne gibi bir sonuç doğurur?
3- İcra kefilliğinin unsurları nelerdir?
4- Gönderilen icra emrinde imza ve mühür de yok
5- Kısaca eşi sorumluluktan kurtarmak için ne yapılabilir bu durumla alakalı Yargıtay kararları mevcutsa paylaşırsanız çok sevinirim.