Mesajı Okuyun
Old 06-09-2012, 15:13   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
1. Ben şimdi evime geri taşınmak istiyorum, onu yasal yoldan evden nasıl tahliye edebilirim? 3. Kira istedim 1 kuruş ödemem diyor, yine yasal yolla bunu talep etmek mümkün mü? Mümkünse nasıl ve nereye başvuracağım?

Boşanmaya karar verilmiş ve boşanma hükmü kesinleşmiş ise( boşanmanın dışındaki nafaka tazminat gibi konularda temyiz olsa bile)aile konutu koruması biter.Tapuda bu yönde bir karar varsa kaldırılması için aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Boşanma kararının kesinleşmesi üzerine boşandığınız eşinizin size ait evde ikamet etmesi (dava sırasında tahsis kararı verilmemiş ise)dayanaksız kalmıştır.Kesinleşme tarihinden sonraki dönem için kira/ecrimisil ödemesi veya konutu tahliye etmesi gerekir.

Evin haksız kullanımından dolayı yapılacak hukuki girişimler için bir avukata doğrudan başvurunuz.

Alıntı:
2. Evin yarısı benim diyor, yarısını alabilir mi?

Taraflar arasında edinilmiş mallara katılma rejimin olması olsa olsa diğer tarafa katılım alacağı dava açma hakkı verir.Dava konusu taşınmazın yarısını isteme ve alma hakkı yoktur.

Eğer dava sonucunda bir katılım alacağı kararı alır ise ödeme borçlunun seçtiği biçimde nakti veya ayni yapılabilir.

Evin edinilmesinde emekli ikramiyenizin kullanıldığını belirtmişsiniz.

Bu ikramiyenin mal rejimindeki hesabı özeldir.

Hesaplamada emekli ikramiyesinin tamamı değil,alındığı tarih ile boşanma davasının açıldığı tarih arasında kalan süredeki dönemsel miktar dikkate alınır.Yani eğer emekli ikramiyesi size topluca değil de aylık olarak ödenseydi -ikramiyenin alındığı tarih ile boşanma davası açıldığı tarih arasında - ne kadar gelir elde edecek iseniz bu miktarın yarısı katılma alacağı davasının konusunu oluşturacaktır.

Daha detaylı bilgi için bir avukata doğrudan başvurmanızı öneriyoruz.