Mesajı Okuyun
Old 10-11-2011, 11:00   #34
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Ben sadece "insanların haksızlıktan vazgeçmeleri için ellerinde yeterince veri toplandığını ama insanların bu verileri kullanmadığını" düşünüyorum.
Sayin Konyalı,
insanlarin elinde ne kadar veri toplanirsa toplansin durum degismez, cünkü burada söz konusu olan Asik Veysel"in dedigi durumdur:
Koyun kurt ile gezerdi
Fikri baska bask'olmasa
Baska fikir, baska düsünce ve baska menfaat. Bu baskalik oldugu sürece"de haksizlik olacaktir. Yine basliginiza dönüyorum: olmamali diyorsunuz. Olmamali demekle olan seyler degistirilemez.
Fikir baska baska olmamis olsaydi biz burada karsilikli atismazdik. Fikrin baska baska olmasi insanligin geregidir. Fikirlerin ayni olmasi insanligin makinalasmasi, robotlasmasi anlamina gelir. Aldous Huxley"in "Vahsi Yeni Dünya"si türünden bir dünya olurdu degisik fikirlerin olmadigi bir dünya.

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
"Adaletin gelişmesini sağlayacak önlemleri almak" çözüm olmuyor: Adalet marifet değildir.

Asıl hedef haksızlık olmamasını sağlamaktır. Haksızlık olmamasının tek çaresi insanların değişmesidir. Haksızlığın kaynağı adaletsizlik değil. Haksızlık insandan kaynaklanıyor
Haksızlık olmamasını sağlamaktır. Haksızlık olmamasının tek çaresi insanların değişmesidir, demekle insanlari degistiremez ve haksizligi ortadan kaldiramasiniz. "Nedenler" üzerinde düsünmeli ve bu nedenleri bulduktan sonra cözüm yollari aramak zorundasiniz.
Neden vardir "haksizlik" sahiden?
Bu sorunun cevabi "insanlik daha vahsi, gelismemis" demek degildir bence! Baska nedenler olmali.

SAYGILARIMLA