Mesajı Okuyun
Old 09-11-2011, 23:34   #31
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Adalet Duygusu Olmamalı

Sayın Konyalı,
1.
benim katılmadığım nokta, Sizin gerçekleşmesi mantıken olanaksız olan bir şey istemeniz. Duygu biyolojik ve ruhsal bir durumdur. Biyolojik ve ruhsal bir kaynağı olan, insanların iradesi ve kontrolu dışında vuku bulan bir olgu için olmamalı demek benim mantık ölçülerime ters düşüyor; çünkü olması veya olmaması bizim elimizde değildir. Duygu ya vardır ya yoktur. İnsanlar bir düğmeye basarak duyguları ortadan kaldıramaz veya yok olan bir duygu yaratamaz (suni olarak ilaçlarla gerçekleştirilen duygulardan bahsetmiyorum). Sevinmek bir duygudur. insanın sevinmesini önleyemesiniz. Kızgınlık ta aynı, insanların kızmalarını da önleyemesiniz. Nasıl ki sevinmek ve kızgınlık olmamalı diyemiyorsanız, adalet duygusu olmamalı da diyemesiniz, çünkü bu duyguların olmaları veya olmamaları belirttiğim gibi irademiz dışındadır. Aynı durumda ay doğmamalı, güneş doğmamalı, akşam olmamalı, sabah olmamalı da diyemesiniz. Söz konusu duygular ve tabiat olayları insanların etki alanı dışındadır. Biz olmamalı desek bile olurlar.
2.
Adalet duygusu olmamalı cümlesi bir buyruk, bir rica, bir istek, bir arzu dile getirir ve başka bir kişiye veya makama hitaben kullanılır. Sizin buradaki muhatabınız kimdir?
Kanun koyucu mu, toplum mu yoksa başka bir kişi veya makam mı? Kime yönelik Adalet duygusu olmamalı cümlesi?

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
İnsanlık artık kendini geliştirmeli ve haksızlık yapmaktan artık vazgeçmeli.
Araştırmalara göre insanlığın 500 000 ile 90 000 yıl arası bir gelişimi söz konusu. Belirtilen süre içinde kendisini ancak günümüzün kültür seviyesine getirebilmiş olan insanlık: artık kendini geliştirmeli ve haksızlık yapmaktan artık vazgeçmeli demekle kendisini değiştirebilir mi sizce?

Benim Görüşüm:
Adalet duygusu olmamalı
veya
İnsanlık artık kendini geliştirmeli ve haksızlık yapmaktan artık vazgeçmeli demekle, insanların değişmesini sağlayıp adil bir dünya kuramıyacağımıza göre, insanları ve toplumu adaletsizliğe yönlendiren sebepleri araştırıp adaletin gelişmesini sağlayacak önlemleri almak gerekir .

Saygılarımla