Mesajı Okuyun
Old 16-04-2008, 13:38   #1
tekinasl

Varsayılan Acil 2. el otomobillerdeki ayıp ve TKHK

müvekkil fiat marea marka bir aracı 2002 yılında 0 km olarak bayiden almıştır. Araç sürekli arıza yaptığı için servisten çıkamamaktadır. Otomobil bayii de aynı zamanda 2. el sattığından, aynı marka başka bir 2. el aracı müvekkile vermeyi teklif ediyorlar. Müvekkil de bu teklifi kabul edip, teklif ettikleri 2. el arabayı alıyor. Ancak bu araçta da aynı problemlerin mevcut olduğu kısa sürede anlaşılıyor. Araç kliması çalışırken motor güçsüzleşiyor, sürekli stop ediyor ve bu arızalar vekil edenin büyük kazalar geçirmesine sebebiyet verecek mahiyette oluyor. Vekil eden Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuruyor, burada aracın garanti süresi dolduğundan değiştirme veya bedelin iadesi talepleri kabul görmüyor. Asliye Hukuk Mahkemesinde Tüketici Mahkemesi sıfatıyla açmış olduğu davada ise, aracın 2. el olması nedeniyle görevsizlik kararı verilmiştir. Bu kararın haksız olduğu kanaatindeyim. Bu konuda sitede de kararlar mevcut ancak bu kararlara ulaşamadım. Yargıtay yada mahkeme kararı bulunan meslektaşların bana iletmesini önemle rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.