Mesajı Okuyun
Old 26-03-2012, 09:16   #8
aleeumut

Eğer bahsettiğiniz konu boşanma neticesinde malların paylaşılması ise Sayın Can Altuntaş'ın da dediği gibi ortak kullanıma özgülenmemiş olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer ev aile konutu yahut ortak kullanılan yazlık ise bunlar için durum bellidir, edinilmiş mallar gibi paylaştırılacaktır. Hangi eşin üstüne olduğu önemli değildir. Fakat eğer ev,aile konutu olarak kullanmadıkları bir ev ise o zaman eşin üstüne yapılmış olması, müvekkilinizin eşine bağışladığı manasına gelmektedir. Bu yorumumu yargıtay kararlarına göre yapıyorum. Adaletli görünmese de, bağışlama amacı olmasa da, eşin üstüne yapılan evin, diğer eşin bağışlaması kabul edilmesinden dolayı sıkıntı yaşanmaktadır.Yargıtay böyle bir durumda, sözkonusu taşınmazı edinilmiş mal dahi kabul etmeyip paylaşıma sokmamaktadır. Maalesef bu uygulamada sıkça rastlanılan bir sıkıntıdır. Sayın "Hukuka Saygı", eğer bu evden payınıza düşeni almak istiyorsanız, bağış olmadığını ispatlamanız gerekecektir. Benim kanımca elinizdeki yazılı kağıt bu işi görecektir. Fakat evin tüm parasını müvekkiliniz ödemiş dahi olsa bence evin tamamını alması ihtimal dışıdır. Bu bakış açısıyla mal paylaşımlarına bakarsak, çalışmayan eş hiçbir şekilde mal paylaşımından hiçbir şey alamayacaktır ve bu adaletli bir yaklaşım olmayacaktır. Sadece maddi kazanç ile mülkiyet hakkı yorumu yapmak kanun mantığıyla da ters düşmektedir. Çalışmayan, para kazanmayan eşin de, evlilik birliği içerisinde bulunmasından dolayı, edinilen mallar üzerinde hakkı olmalıdır. Bu nedenle benim kanımca bu evi edinilmiş mal kategorisine sokarak yarı hissesini almaya çalışın derim.