Mesajı Okuyun
Old 01-12-2011, 13:49   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Sedat Yahşi
Kayınvalide ile ilgili bir haber de benden.
Yaklaşık altı ay kadar önce bir boşanma davası açmıştım.Olayımızda davacı eş, davalı kocası ve kayınvalidesi ile birlikte 18 yıldan bu yana birlikte aynı evde ikamet ediyorlardı.Boşanma davası açıldıktan sonra davalı koca ve annesi evden ayrılmadıkları gibi hiçbirşey olmamış gibi normal yaşantılarına da devam ediyorlarmış.Kayınvalide ve koca müvekkilemle hiçbir şekilde konuşmuyorlar ama anne oğlunun yemeğini hazırlıyor,çamaşırını yıkıyor yani kocanın ve kayınvalidenin hayatında değişen birşey yokmuş.Müşterek konut kendi adına kayıtlı bulunan müvekkilem çocuklarının okul durumları ve düzenlerinin bozulmaması nedenleriyle evden ayrılmak istemiyordu.Yalnız bu arada şunu da belirtmem gerekiyor ki müvekkileme karşı hiçbir şekilde şiddet,hakaret uygulaması sözkonusu olmamıştır.
Müvekkilem, boşanma davası açılmış olmasına rağmen eşi ve kayınvalidesinin evden ayrılmak istememelerinden ve hiçbir şey olmamış gibi aynı evde yaşamlarını devam ettirmelerinden rahatsızlık duyduğunu dile getirince bir araştırma yaptım ve boşanma davası açılmasına rağmen dava süresince birarada yaşamanın devam etmesi halinde taraflar arasında şiddetli geçimsizlikten sözedilemeyeceğine ilişkin bir Yargıtay kararı gördüm.Bunun üzerine sözkonusu kararı da dayanak göstererek mahkemeden davalı eş ve kayınvalidenin müşterek konuttan uzaklaştırılmaları için tedbir talebinde bulundum.
Mahkeme hakimi benden davacıya karşı şiddet uygulanıp uygulanmadığını sordu bende uygulanmadığını açıkça beyan ettim ve durumu açıkladım.Hakim,daha önce bu yönde bir talep almadığını,ilk defa karşılaştığını ama inceleyeceğini söyledi ve ertesi gün talebimizi haklı bularak davalı eş ile annesinin evden uzaklaştırılmalarına ve müşterek çocuklara tedbir nafakası bağlanmasına karar verdi.
Davalı taraf bu karara itiraz etti ama mahkeme hakimi, değişmiş olmasına rağmen, itirazı reddetti.İtirazın reddi üzerine davalı eş kararı icraya koymamıza gerek bırakmadan annesiyle birlikte evden ayrıldı.

Selamlar

Kararı veren aile mahkemesi hakimi ise görevli değildir. Görev hususunu re'sen gözetmeliydi.