Mesajı Okuyun
Old 23-01-2021, 11:56   #3
Burak Atak

Sayın meslektaşım,

Aşağıda sunacağım maddelere dayanarak sulh hukuk hâkiminden müdahalesi istenebilir. Bu istemi haklı çıkarmak için kolluğa ve savcılığa müracaatlarınızı, delil sayılabilecek nitelikteki ses ve görüntü kayıtlarını sunarak; keşifle tespiti mümkün olan bir rahatsızlık varsa keşif isteyerek ve ayrıca mutlaka tanıkların dinlenmesini isteyerek istemde bulunmalısınız.

İstemde haklı bulunursanız; ancak rahatsızlık veren davranışlarına devam ederse bu davranışı idari para cezasıyla cezalandırılacaktır. Ayrıca bu hâlde Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre devir talep edebilirsiniz.

"Madde 18 – Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler."

"V - Hakimin müdahalesi:
Madde 33 – (Değişik birinci fıkra: 14/11/2007-5711/17 md.) ... Kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebilir.
Hakim, ilgilileri dinledikten sonra, bu kanuna ve yönetim planına ve bunlarda bir hüküm yoksa, genel hükümlere ve hakkaniyet kaidelerine göre derhal kararını verir ve bunun, tesbit edeceği kısa bir süre içinde yerine getirilmesi lüzumunu ilgiliye tefhim veya tebliğ eder.
(Değişik üçüncü fıkra: 14/11/2007-5711/17 md.) Tespit edilen süre içinde hâkimin kararını yerine getirmeyenlere, aynı mahkemece, ikiyüz elli Türk Lirasından ikibin Türk Lirasına
kadar idarî para cezası verilir. 25 inci madde hükmü saklıdır."

Her ne kadar hüküm, hâkimin "yapmayı emredeceğini" içerse de bu hükmün "yapmama" borçlarına da uygulanabileceğini düşünmekteyim. Benim müvekkilim istemde bulunmanın maddi yükünü ve yargılama sürecinin stresini çekmek istememişti. Bu nedenle istemde bulunmadığım için bu düşüncemin pratikte işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorum.