Mesajı Okuyun
Old 07-05-2007, 09:46   #21
ISIL YILMAZ

Sn.murat67,

Net birşeyler söylemek için elbette ders içeriklerini de bilmek gerekir. Siz hukukçu değilsiniz, ama konulara baktığımda, bu tür bir yüksek lisansın İşletme mezunu birine çok yararlı olacağını düşündüm.

Ben bir firmada çalışıyorum ve çalıştığım yerde hukuk biriminin özellikle finans birimi ile iç içe çözmeye çalıştığı birçok konu var. Finansçıların hukuk bilgisine sahip olanları ile anlaşmak kendi adıma çok kolay oluyor, diyebilirim. Ben onların alanının fazla bilmediğim için, onlar benim alanımı bildiklerinde iş daha rahat ilerliyor.

Hukuk bilgisi olan finansçılar, özellikle yurt dışı krediler, akreditif sorunları ( ki bunlar bazen karmaşık hale gelebiliyor ) , dış ticaretle ilgili diğer finansal işlemlerde bence daha rahatlar ve konuya daha hakimler. Şöyle ifade edeyim, ben iki tip finanscı grubuyla da çalışma fırsatını yakaladım, kanımca hukuk bilgisi olanlarla iş yapmak daha kolay.

Ayrıca, alacağınız derslerde hukuki bakış açısını ve hukuk mantığını öğrenmeniz de size artı bir kazançtır, diye düşünüyorum. Bence böyle bir yüksek lisans programının çok büyük katkısı olur.

Küçük bir öneride de bunulmak isterim. Bu yüksek lisans programını tamamladıktan sonra, gayrimenkul değerleme uzmanlığı ile ilgili çalışmanızı öneririm. Bu alanda işletme + hukuk eğitimi almış birinin önemli bir açığı dolduracağını düşünüyorum.

Başarılar, saygılar.