Mesajı Okuyun
Old 19-05-2008, 12:31   #17
ilksan

Sevgili arkadaşlar marka hukuku konusunda bu tarz davalar bir hayli çok. (Sayın Parezer müvekkilinizi tenzih ederek söylüyorum, müvekkilinizin gerçek durumunu buradan bilmemiz mümkün değil.) Genellikle Anadoluda aile şirketi olarak(kardeş-kardeş, baba-evlat, amca,hala,dayı çocukları vs vs.) bir takım teşebbüslere başlanıyor. Daha sonra işler büyüdükçe ve ailelerde genişledikçe aile arasında bir takım sıkıntılar baş gösteriyor ve aile bireyleri bölünüyorlar. İşte genellikle tam bu bölünme esnasında aile bireylerinden bir tanesi tabirimi maruz görün, uyanıkça davranarak TPE'ye başvuruyor ve markayı adına tescil ettiriyor.
Sayın Parezer sizin sorduğunuz soruya dönersek; x markasının bulunduğunuz bölgede giyim sektöründe tescilli veya tescilsiz bir marka haline gelmesinde diğer akrabaların bir payı varmıdır. x adı kaç senedir mağaza adı olarak kullanılmaktadır. x markasını tescil ettiren müvekkiliniz ile diğer akrabaları eskiden ortak olarak çalışmışmıdır. x adı altında birlikte faaliyet göstermişmidirler?
Ayrıca unutmamak gerekirki diğer akrabalarda mağazalarında kendi soy isimlerini kullanmaktadır soy isim hakkı MK25. madde gereğince kanun tarafından sıkı sıkıya korunan bir haktır.
Bence tüm bu soruların cevaplarını öğrenmeden hukuki bir işlem başlatmamanızda fayda var. Zira ben bu şekilde açılan bir kaç tane davanın kaybedildiğine şahit oldum. Kolay gelsin iyi çalışmalar.