Mesajı Okuyun
Old 15-08-2007, 17:26   #164
m.a.günay

Merhaba,
Herhalde hukuk fakültesine başlayıp da "yahu bu roma hukuku da nedir" diyerek hayıflanıp kendi arasında en az bir kere muhabbet konusu yapmayanımız yoktur. Aynı hayıflanmalar iktisat gibi yine mesleki açıdan hukuka yarar sağlamayacağı düşünülen dersler için, hukuk felsefesi gibi felsefî içeriği ağır olan dersler için de söz konusu olmuştur. Ancak bunların bir çoğunun ders yükünün ağırlığına dayanamayıp "bi de bunlarla mı uğraşacağım" düşüncesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Ama bizim bir hocamızın iktisat bilmeyen hukukçu olmaz deyişi gibi, hukukun tarihini ve felsefesini bilmeden de hukukçu olunamaz çünkü bunlar hukuk kavramını dolsuran küçük gibi görünen önemli şeyler. Roma hukuku dersleri de bunlar gibi çekirdek konuları içeren bir derstir. Öyle ki hepimizin bildiği gibi roma hukuku bir çok hukuk sistemini etkilemiş köklü bir hukuktur. Şu anda geçerliliği yoktur belki ama ne, nasıl ve nereden gelmiş bu önemlidir. Evet belki ayrıntıya fazla kaçılıyor ama bu da normaldir çünkü roma dersinde verilmesi gereken kavramlar ile ders saatleri eşleşmemekte ve kalan zamanı değerlendirmek için preatorların isimleri ve ne görev yaptıkları gibi konulara da değinilir.Ama gözden kaçırılmamalıdır ki bu her derste yapılan küçün ders hilelerindendir yoksa bir konu nasıl o kadar uzun anlatılabilir? Teorik şeyler kalıptır ve bir yere kadar anlatılabilirler..
Bu konunun dışında bir şey daha söylemeliyim. O da şu;geleceğin hukukçularının ve şu zamanın hukukçularının her konuda hukuk giysisi altında olduklarını hiç bir zaman unutmaması ve ona göre davranması gerekir. Bu şu demek yolda yürürken, otururken, konuşurken,..v.s herkesten daha dikkatli olmaları gerekir. Bunu neden söylüyorum. Melesef bu konuda yanıt yazan bazı arkadaşların birbirlerine "senli-benli" ve haddini aşan ifadeler kullandığını gördüm. İfadelerinizin daha dikkatli olacağını ümit ediyorum.

Saygılarımla.