Mesajı Okuyun
Old 24-11-2006, 13:28   #17
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Kocabaş öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.Ben de sizin gibi düşünüyordum."Kötüniyet" ecrimisil için önşarttır.

Örneğin, baba oğluna evinin bir dairesinde oturma izni veriyor, çocuk bu daireyi onarıyor, tadil ediyor (ihya diyelim)bunları yaparken burada yüksek miktarda masrafı oluyor.Bilahare aradan uzun süre geçtikten sonra baba ile oğul arasında başkaca bir sebepten ötürü bir ihtilaf ortaya çıkıyor ve baba oğluna diyor ki "burayı tahliye et ayrıca 5 yıllık da ecrimisil tazminatı öde!!".Bana göre olayda her ne kadar bir kira sözleşmesi veya oğulun dairede oturmasını gerektiren bir hukuki bağıt yoksa da, onun kötüniyetinden ve fuzuli işgalinden bahsedilemez.

Olayın özelliği gereği usul-füru arasındaki örf adetten ve ahlaki değerlerden kaynaklanan bir yararlandırma olduğu gibi; kişinin uzun süre "işgal" olarak görmediği bu "yararlandırmaya" göz yummasından sonra ecrimisil talep etmesi açıkça hakkın kötüye kullanılması (MK 2/2) sayılmalıdır.Kimse kendi lehine olan davayı açmaya mecbur değilse de hakkın suistimali de kanun tarafından himaye görmez.Zımni kabul de bir irade beyanı olup olayda ayrıca bir "ihtar" vb. aksi yönde beyan olmadıkça ecrimisil talep edilemez diye düşünüyorum.

Kendim sordum kendim cevap verdim gibi oldu ama sizin de değerli yorumlarınızı bekliyorum.