Mesajı Okuyun
Old 07-03-2015, 14:36   #5
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Heradres
Peki diyelim ki iş sahibinin talebi olmaksızın yüklenici ekstradan zorunlu olamayan fakat faydalı olan tv ünitesi, dolap vs gibi şeyler yapmışsa iş sahibi bunları ödemekle yükümlü müdür ? Kanun faydalı ve zorunlu diyor, bu durumda işsahibinin ödeme yapması için imalatın hem zorunlu hem de faydalı mı olması gerekir. Zorunlu olmayan sadece faydalı olan imalat için işsahibi teslim almadan evvel "bu imalat zorunlu imalat değildir sadece faydalı imalattır ancak ben bu imalatı istemiyorum" diyerek kabul etmediğine dair ihtarname çekerse yine de ödemekle yükümlü müdür? Ben bu durumda işsahibinin ödeme zorunluluğu yoktur diye düşünüyorum. Zira yüklenici bu durumda ekstradan imalat yapar yapıp yapıp işsahibi istemese de bunların parasını alır, bu da hakkın kötüye kullanılması olur. Siz ne dersiniz ? Bu konu ile ilgili birebir örtüşen Yargıtay kararı bulamadım. Teşekkürler
İş sahibi, sözleşmede kararlaştırılmayan/sözleşme dışı/ilave işlerin yapılmasına razı değilse; bu işler yapılırken yükleniciye "yapılan sözleşme dışı ... işlerinin yapılmasına rızası olmadığını" bildirip, yükleniciden eski hale getirme talep edebilir. Bu durumda yüklenici, iş sahibinden, yaptığı sözleşme dışı/ilave işlerin bedelini talep edemez.

Fakat taraflar arasındaki sözleşmede bulunmayan bir iş (ilave iş) yüklenici tarafından yapılmış ve:
1- İş sahibinin rızası yok; fakat rızası olmadığını, ilave iş yapılırken bildirmemiş ise yüklenici, vekaletsiz iş görme hükümlerine (TBK m.529) istinaden;
2- İş sahibinin menfaatine bir iş değilse yüklenici, sebepsiz zenginleşme hükümlerine (TBK m.77 vd) istinaden;
talepte bulunabilir...