Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 10:02   #6
Av.Ümit Arif Özsoy

Gerçekten de tartışmaya katılan tüm kişilerin dile getirdiklerinde haklılık payı var.Gördüğüm kadarıyla sorunu;
  • icra müdür ve müdür yardımcılarına ve memurlarına staj yaptırılmadan bu staj sonucu mesleki yeterlilik sınavı yapmadan mesleğe başlatılması , düzenli ciddi meslek içi eğitim verilmemesi,
  • icra dairelerinin fiziki şartlarının yetersiz oluşu, yeterli personel kadrosu olmayışı,
  • icra mahkemelerinin icra daireleri üzerinde yeterli ve etkin denetim yapmaması yine icra mahkemelerinin hızlı karar verememesi,
  • icra dairelerinin iş yoğunluğunu arttıran bürokratik iş yükünün fazla olması,
  • icra dairelerinin hantal ve verimli olmayan işleyiş yapısının toplumca,idarece kanıksanması,
  • daire başına düşen dosya miktarının özellikle büyükşehirlerde çok fazla olması oluşturuyor.
Yukarıdaki sorunlara çözüm bulunması yanısıra İcra müdürlerinin Hukuk Fakültesi mezunu olması (ve iyi bir staj ve mesleki eğitimden geçmesi) icra müdürlüğü işlemlerine ve kalitesine olumlu yansıyacaktır diye düşünüyorum.