Mesajı Okuyun
Old 02-04-2007, 09:52   #1
Canavar Avukat

Varsayılan Isverenin kadin iscinin is aktini feshetmesi

Merhabalar,
Stajyer avukatim elimde incelemek ve cevap lahiyasi yazmak uzere sahip oldugum bir odev var ve ozetle yazmaya calisacagim konu hakkinda fikirlerinizi almak isterim.
X firmasinin vekiliyiz, karsi taraf da kadin isci ve vekili. Konuyu inceledigimde X firmasinin karsisinda bana sorarsaniz kadin isci hakli ama biz davayi isveren lehine almisiz hangi argumanlara dayanarak karsi tarafa bir cevap lahiyasi yazarsak uygun olabilir.

2 Ekim 2000 tarihinden bu yana X firmasinda calismakta olan bayan Y hamileligi nedeniyle 27 Mart 2006 tarihinde dogum iznine ayrilmis. Dogum izninin bitis tarihi olan 28 Haziran 2006 tarihinde de is basi yapmis. Ayni gun yasalarin kendisine tanidig hakla 6 aylik ucretsiz izin kullanmis, surenin sonunda 28 Aralik 2006'da isbasi yapmis yine. Firma sahibi C tarafindan is basi yapildigi gun herhangi bir mucbir sebep ileri surulmeksizin kendisinin yeniden 6 ay ucretsiz izine cikmasi istenmis ancak bayan Y calismak istedigini soyleyerek bunu kabul etmemis, bunun uzerine diger firma ortagi bay D ise 6 ayin ucretsiz izin icin uzun oldugunu 3 aylik surenin yetecegini israrla vurgulamistir. Bayan Y bunu da kabul etmedigini bildirdiginde is aktinin feshedildigi kendisine bildirilmis kidem tazminati ihbar oneli yillik izin haklari ve fazla calisma sureleri Y'nin tarafina 04.01.2007'de odenecegi soylenmis. Zorunlu olarak Y bunun uzerine isten ayrilmistir.04.01'da is yerine gittiginde haklari tarafina odenmemis olup 05.01'a ertelenmistir. 05.01 da sirkete gitmeden evvel bayan Y sirketi arayip odemenin hazir olup olmadigini sormus ancak sirket ortagi bay D birkac gun daha beklemesini soyleyerek telefonu isci bayan Y'nin suratina kapatmistir. Daha sonra tekrar arayarak gel parani odeyelim demistir. Haklarini almak uzere sirkete gittiginde ise ortak ve sirket sahibi bayan Y ile anlasmaya calismis ve kidem tazminati ile ihbar onelini asgari ucretten odemeye kalkismistir.

Dogum iznine 27.03.2006 da ayrilmis W hastanesinden kendisine 27.03.2006-27.06.2006 arasi is goremezlik belgesi verilmistir. Ozetle 27.06 sonrasi yasal ucretsiz izin hakki olan 6 ayi daha kullanmis ve 28.12'da is basi yapmistir ancak isbasi yaptigi gun 6 ay daha kendisine ucretsi izin verilmek istenmis kabul etmedigini soyleyince ofkelenerek 29.12'da isine son verilip 04.01'da haklarinin odenmesi icin sirkete gelmesi soylenmis..Gerisini detayli yukarida anlattim zaten..

Simdi de karsi tarafin yani X firmasinin bu iddilara cevabina bakalim;

Sirket isci bayan Y'nin soylediklerinin gercegi yansitmamakta olup aksine 04.01-05.01 ila 08.01.2007 tarihlerinde arka arkaya mazaretsiz olarak ise gelmedigini belirtmis bu tebligin kendisinin eline gecmesinden itibaren 2 is gunu icerisinde yazili olarak sirkete bildirilmesini aksi halde is kanunu 25. maddesinin 2 nolu fikrasinin G bendi uyarinca iscinin isverenden izin almaksizin veya hakli bir sebebe dayanmaksizin ardi ardina 2 is gunu veya 1 ay icinde 2 defa herhangi bir tatil gununden sonraki is gunu yahu 1 ay icerisinde 3 is gunu isine devam etmemesinden dolayi is aktini tek tarafli feshedilecegini ileri surmustur.

Yani X firmasi aksine diyor ki is aktini falan feshettigimiz yok sen tatil donusu ise baslamissin ama belirttigimiz tarihlerde gelmemissin sirkete diyor.
Boyle bir savi var.

Simdi bu durumda vicdanen bayan Y'nin hakli oldugunu dusunuyorum ama bir hukukcu gozlugu ile bakmaya calisarak degerlendirirsek X firmasini da savundugumuzu goze alirsak firmayi neye gore savunmaliyiz ve firmanin hakli sebeplerini ne ile ortaya cikarmaliyiz?

Is kanununun 74. maddesnden hareket etmeye calistim, isveren lehine olabilmek icin ancak siz bana yardim ederseniz cok cok sevinirim. Bu benim odevim.

Tesekkurler