Mesajı Okuyun
Old 20-03-2007, 18:31   #5
ISIL YILMAZ

Öncelikle şunu söylemek gerek, bir şekilde icra dosyasına dönen tebligat parçasında dosya numarası ( bir şekilde ) yazılı ise, şikayet yoluna gitmek, pratik anlamda bir rahatlık yaratmayabilir.

İcra dairesine giderek, borçlu isminden bir sonuca ulaşmaya çalışmak ve dosya numarası yakalanabilirse itirazı vermek ilk düşünülecek iş.

Böyle bir durumda icra dairesine bir dilekçe yazar, ödeme emrinin ve tebligat zarfının bana tebliğ edilen şekilde bir fotokopisini dilekçeme ister, dosya numarasının acilen bulunmasını talep ederdim.

Bu şekilde de dosya numarasına ( itiraz süresi içinde ) ulaşamazsam, şikayet yoluna giderdim. Aşağıdaki yargıtay kararını da ( olayla birebir değilse de) kullanmayı düşünürdüm :

T.C.

YARGITAY

12. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/19170

K. 2003/22110

T. 10.11.2003

• İTİRAZ ( İtiraza Konu Takip Dosya Numarasının Tereddüt Uyandıracak Biçimde Yazılmasının Borçlu Aleyhine Sonuç Doğuramaması ve Aksinin Kabulünün Hak Zayiine Neden Olması )

• TAKİP DOSYASI ( İtiraza Konu Takip Dosya Numarasının Tereddüt Uyandıracak Biçimde Yazılmasının Borçlu Aleyhine Sonuç Doğuramaması ve Aksinin Kabulünün Hak Zayiine Neden Olması )

• DOSYA NUMARASI ( İtiraza Konu Takip Dosya Numarasının Tereddüt Uyandıracak Biçimde Yazılmasının Borçlu Aleyhine Sonuç Doğuramaması ve Aksinin Kabulünün Hak Zayiine Neden Olması )

• HAK ZAYİİ ( İtiraza Konu Takip Dosya Numarasının Tereddüt Uyandıracak Biçimde Yazılmasının Borçlu Aleyhine Sonuç Doğuramaması ve Aksinin Kabulünün Hak Zayiine Neden Olması )

ÖZET: İtiraza konu takip dosya numarasının tereddüt uyandıracak biçimde yazılması borçlu aleyhine sonuç doğuramaz. Aksinin kabulü hak zayiine neden olur.
DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mercii kararının müddeti içinde temyizen tetkikinin borçlu vekilince istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü :
KARAR : Borçlu Hürriyet Hanlı vekili Avukat A.İskender tarafından Mercii Hakimliğine verilen 19.6.2003 havale tarihli itiraz dilekçesinin başlık bölümünde itiraza konu edilen takip dosyasının numarası ( Küçükçekmece 1. İcra Müdürlüğünün 2003/2292 sayılı dosyası ) olarak yazıldıktan sonra, dilekçenin açıklamalar bölümünde icra dosya numarası bu defa aynı icra müdürlüğüne ait ve 2003/2288 olarak gösterilmiştir. Merciice 2003/2288 sayılı dosya incelenerek borçlunun takipte taraf olmadığı belirtilmiş ve istemin red edildiği tespit edilmiştir. Borçlu Hürriyet 2002/2292 sayılı takipte taraf olup, vekilinin itiraz dilekçesindeki tereddüt uyandıracak yazım biçiminin adı geçenin ( borçlunun ) aleyhine sonuç doğurması mümkün değildir. Aksinin kabulü hak zayiine neden olur. O halde, itirazın yukarıda belirtilen ve borçlunun taraf olduğu dosya üzerinden ve esastan incelenerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken eksik incelemeyle yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsizdir.
SONUÇ : Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mercii kararının yukarıda yazılı nedenlerle İ.İ.K. 366 ve H.U.M.K.'nun 428.maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 10.11.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.