Mesajı Okuyun
Old 01-05-2008, 09:17   #17
f.a

denetimli serbestlik insanların cezaevlerine girerek daha da kötü suçları öğrenmelerini veya kendi durumlarını daha da kötü hala getirmelerini engelleyecektir;buna inanıyorum. çünkü cezaevi ortamı dışarısı gibi değildir.her türlü suçtan içeride olan insanlar vardır. bu insanlara bakarak kişi ıslah olmak yerine daha da kötü hala gelebilir. ayrıca amaç ıslahsa eğer bu aynı zamanda sosyal ortamdan uzaklaşmadan da gayet iyi bir şekilde yapılabililr diye düşünüyorum. ben hukuk fakültesi öğrencisiyim hocamız bize bu duruma benzer bir durum anlatmıştı paylaşmak isterim:genç bir hırsız yaşlı bir kadının evine girmiş,bir şeyler çalmış ve aynı zamanda yaşlı kadın korkudan ne yapacağını bilememiş ve o panikle bir şekilde ayağını kırmış.yaşlı kadın bu olaydan sonra geceleri korkularına hakim olamamaya başlamış çok korkuyormuş.bir süre sonra genç hırsız yakalanmış,yargılama sırasında genç hırsızı cezaevine atmak yerine ceza olarak(ıslah amaçlı) yaşlı kadına bir süre bakma onunla yaşama kararı vermişler;ama tabi yaşlı kadın korkuyor ne diyeceğini bilememiş. kadına kapısının önünde polisin bekleyeceğini söylemişler ve kadın durumu kabul etmiş.beraber yaşamaya başlamışlar. bu beraber yaşama süreci içinde genç adam kadını ne kadar korkuttuğunu ona verdiği zararları fark ettikçe yaptığının yanlışlığını kendisi de kavramış ve ayrıca yaşlı kadının da korkuları son bulmaya başlamış.bu olay hangi ülke olduğunu şu an hatırlayamıyorum ama gerçekten olmuş ve bu şekilde bir ıslah yöntemi seçilmiş.