Mesajı Okuyun
Old 08-10-2013, 17:36   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Dostum,

HMK.m.150/2:
1.Usulüne uygun şekilde davet edilmiş olan taraflardan biri duruşmaya gelir, diğeri gelmezse,

2.gelen tarafın talebi üzerine,
2.1.yargılamaya gelmeyen tarafın yokluğunda devam edilir
veya
2.2.dosya işlemden kaldırılır.

3. Geçerli bir özrü olmaksızın duruşmaya gelmeyen taraf, yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemez.

4.SORU:
4.1.Davalı vekilinin vekaleti „davayı takip etmeme“ yolunda beyanda bulunmayı da kapsıyor mu?

4.2.Davalı vekiline vekalet, „davayı takip“ için verilmiştir. Davalı vekili, „Davayı takip etmeme“ yolunda beyanda bulunabilir mi?

5.Davalı vekili „beyan“ konusunda „süre“ talebinde bulunmuş, talep de kabul edilmiştir! Bu işleme itirazın yasal dayanağı var mı?

Hepinize sevgiler.

Dostum,

Cevaplarım:

4.1. Tabii ki kapsaması gerekir. Önce davayı müracaata bırakma, mümkünse "davanın açılmamış sayılmasına"karar verdirme, zamanaşımı da gerçekleştiyse, "davanın reddini" istemeye eşdeğerdir.

4.2. Davalı vekilinin vekaletnamesinde mutlaka "davanın reddi" yönünde yetki vardır. Çoğun içinde az da vardır, kuralı gereği, davanın reddine yönelik bir açıklama olan "davayı takip etmeme" beyanında bulunabilir, diye düşünmekteyim.

5. Hakim yanlış bir "ara karar" tesis etmiştir. Hukukumuzda "ara karardan dönme" kabul görmektedir. Davalı vekili oturumda HMK 150 inci maddenin aradığı "davayı takip etmeme" beyanında bulunmamış, süre talep etmiştir. Hakimin süre talebini red edip, davalıya ısrarla "davayı takip edip etmeyeceğini" sorması gerekirdi. Cevap almadan ara karar tesis ederek, duruşmayı ertelemiştir. Dolayısıyla artık, davalının vereceği bir dilekçe üzerine, önceki celsede "davayı takip etmiyoruz" demişçesine yeni bir "müracaata bırakma" kararı vermemelidir.

Benim size ve diğer katılımcılara bir sorum olacak:

Hakim duruşmayı 10 gün değil de 3,5 ay sonrasına erteleyip, davalıya beyanda bulunması için 1 hafta süre verseydi ve davalı beyanda bulunup, davayı takip etmediklerini bildirseydi;

3,5 ay sonraki duruşmada "davanın açılmamış sayılmasına" mı karar verilecekti?