Mesajı Okuyun
Old 29-03-2012, 15:40   #11
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Ekici;
Şu anlamda soruyorum,sözleşme yaptığınız firmanın gerçek bir firma olmadığını öğreniyorsunuz,ve belkide sözleşme devam edecek,yada ödeme sözleşmede ki bütün alacağı kapsamıyor,yani işin bir kısmının bedeli ödeniyor,(ihtimal tabii)bu durumda parayı tahsil etseniz bile işi yapmaya devam edermisiniz? kalan alacağı tahsil etme imkanınız belirsiz, çünkü firma sahte..Hakkaniyet çerçevesinde bunların da göz önüne alınacağı muhakkak,ben sizinle bir anlamda aynı fikirdeyim.Yani her halükarda ödenen bedelin geri alınabileceğini düşünüyorum ancak firmanın, edimin yerine getirilmemesi sebebi ile karşı taraftan bu alacağı nasıl tahsil edeceği önemli olan bu konuda,yani gerçekte olmayan bir firma nasıl dava açacak ve neleri ileri sürecek,soru sahibinin sıkıntısı da bu yönde anladığım kadarı ile...
Sayın Meslektaşım;

Sanırım karşı tarafın sözleşmedeki edimlerini, firmanın sahte olduğunu öğrenince mi yerine getirmekten imtina ettiğini yoksa bu olgunun henüz gündeme gelip gelmediğini soru sahibi meslektaşımızın aydınlatması gerekecek.

Gerçekte mevcut olmayan bir firma adına ticari muhataplarıyla firmanın yetkilisiymiş gibi muhatap olan, diğer bir deyişle firma yok ise de tanzim edilen sözleşmede firma adına imza atan şahıs/şahısların dava açabileceğini düşünüyorum.