Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 17:24   #58
janveljan

Dikkat sulu mizah ,susuz adalet !

Alıntı:
Yazan Av.Hukuki
Avukatlara yargının hızlandırılması için öneriler en son sorulur dersiniz birde burda sulu öneriler ortaya koyarsınız .Aklı başında fikirleri olan yok mu?Burası mizah sayfası ve sitesi değil.

Ben değerli meslektaşım Av. Engin Ekici’ni aksine bu başlık altında görüş paylaşımında bulundum. Değerli meslektaşım Av. Hukuki Bu başlık altındaki önerileri “sulu” ve “ aklı başında olmayan” fikirler olarak nitelemiş.

Bu forumun başlığı “gelin adaleti hızlandıralım”. Dikkatinizi çektiyse sonunda da bir ünlem işareti var.Bu başlığı açan meslektaşımız ilk mesajında Adalet Bakanlığı’nın internet sitesindeki bir uygulamasını eleştirerek,Bakanlığın biz avukatları yargılamanın hakim ve savcılar gibi asli bir unsuru olarak değil de ,gereksiz, olmasa da olur hatta olmasa daha iyi olur şeklindeki genel geçer anlayışına bir tepki göstermiştir.Bakanlık bürokrasisinin ,pek çok icraatını biçimlendiren biz avukatlara yönelik bu anlayışından hepimiz rahatsız değilmiyiz.

Konuyu açan değerli meslektaşımız haklı tepkisini, içine mizah ve ironi katarak gösterdi ve doğrusu sitede oldukça ilgi çekti. İçinde benimde olduğum pek çok hukukçu bu konuya mizahi bir bakış açısıyla ironik bir şekilde yaklaşarak tepkilerini göstermişlerdir. Mizah Türk Hukuk Sitesi’nin önemli özelliklerinden biri bana göre.

Bu haliyle bu başlık ve altında yazılanalar “didaktik” değil tepkisel düşünceler. Bu sitedeki pek çok başlık altında yargılamanın makul sürelerde, kaliteli ve adil bir şekilde yapılması için meslektaşlarımızın önerileri, görüş ve düşünceleri var. Sayın Av. Hukuki de bir başlık açarak son derece “hukuki” “ciddi” ve “aklı başında” değerli önerilerini bizlerle paylaşabilir. Sayın admin yeni başlık açılması konusunda son derece esnek.

Başlığın mizahi içeriğine dönecek olursak, geçmişte hasbelkader mizahla da ilgilenmiş birisi olarak belirtmeliyim ki mizah ve ironi yapmak ve yapılanları anlamak belli bir zekâ seviyesine sahip olmayı gerektirir. Tanıdığım tüm mizahçılar son derece zeki insanlardı.
Şüphesiz benim bunu herkesten beklemek gibi bir hakkım olamaz. Ancak başkalarının da tepkisel bir başlık altındaki mizahi bir dille yazılmış, ironik düşüncelerimi “sulu” ve “aklı başında olmayan” şeyler olarak damgalamaya hakkı olmasa gerek !