Mesajı Okuyun
Old 30-04-2009, 13:48   #2
AV ŞEYDA

Sayın Melsektaşım
yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, 1996 yılında imzalanan bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi ve bu sözleşmeye dayalı olarak yapılmış binalar var. hissedarlardan bir müteahhit.
buna göre müvekkiliniz iyi niyet kuralları dahilinde sözlşemeye aykırı hareket edilmesi nedeni ile sözleşmeyi feshetmeli. zira 1996'dan 2009 yılına kadar hiç bir işlem yapılmamış. Daha sonra izale i şüyuu yoluna gidebileceğini düşünüyorum. bu durumda söz konusu hissedar olduğu arsa üzerinde yapılmış ve yıkılması mümkün olmayan binalardan yer edinmesi mümkün olacaktır. söz konusu kat karşılığı inşaat sözleşmesini de göstererek hak talebinde bulunmalı. ayrıca tazminat davası da açabilir çünkü 50 dairelik bir inşaatın en kötü şartlarda bitirilme süresi 2 yıldır. kaldıki karşı tarafın zaten binaları yaptığı ve oturduğunu beyan ediyorsunuz. kötü niyet varlığı açıkça ortada.

başka bir seçenek olarakta sözleşmenin ifası için dava açmanız. hissedarların bazılarının oturduğuna dair keşif yaptırısınız. hak kaybı nedeni ile ve karşı tarafın kötü niyetine dayalı olarak tazminat istersiniz. Yukarıda dediğim gibi inşaatın ortalama bitirilme süresini 2 yıl kabul edip bu süre dışında kalan tüm zamanlar için varsa ödenen kira bedellerini ve kullandırılşmamadan kaynaklı tazminatı talep edebilirisiniz diye düşünüyorum.

size sadece seçenekler sunabiliyorum. kolaylıklar dilerim dilerim yardımı olmuştur.