Mesajı Okuyun
Old 14-04-2008, 16:52   #7
av.cemile

Benim duyduğum olay şöyle,
Bir adam elinde senetle geliyor ve tahsilini istiyor. İlçedeki avukat da vekalet çıkarması için kartını veriyor. O kişi notere gidip vekaletnameyi düzenletiyor ve geliyor. Aradan zaman geçiyor. Senet tahsil ediliyor. Senedi getiren ve vekalet veren kişi olduğuna inanılan adama para ödeniyor ve adam gidiyor.Bir kaç gün sonra bir adam geliyor ve ben buraya bir senet göndermiştim. Tahsil oldu mu diye soruyor? Avukat diyor ki adınız nedir? Adı senette alacaklı görünen adamın adı ile aynı. Nüfus cüzdanını istiyor. Cüzdanda da doğru. Ama biz parayı, alacaklı zannederek senedi getiren adama ödedik diyor avukat. Adam başlıyor bağırmaya.Seni şikayet edeceğim, kimliğe bakmadan nasıl ödeme yaparsın, haksahibi benim diye başlıyor yaygaraya. Meslekdaşımız da tekrar ödeme yapıyor bu adama. Sonradan anlaşılıyor ki bunlar çete ve alacaklı olmadığı halde ilk adam görüşmeleri yapıyor, vekaleti noterde, sonradan gelen adam imzalıyor, tahsilat meblağını da ilk gelen alıyor, avukat da alacaklı olmayan birine ödeme yaptığından ve asıl alacaklı çok gürültü çıkardığından, polisi aramak aklına bile gelmeden ikinci ödemeyi yapıyor. Durumu farkedip şikayet edene kadar adamlar sırra kadem basıyorlar. Büronuza ilk kez gelen kişlerden vekalet alırken bence kimlik kontrolü yapınız. Ödemeyi yaparken de