Mesajı Okuyun
Old 23-07-2010, 10:50   #22
ÇİTLENBİK

Merhaba, benim olayaın biraz daha farklı ama istirdat davasının 1 yıllık hak düşürücü süre sorununu içerdiğinden yeni bir konu açmak istemedim. Şöyle ki, 2008 yılında imüvekkilimize yapılan takibe, imzanın müvekkliimize ait olmaması nedeniyle imza itirazında bulunduk. Tabi bu süreçte haciz tehdidi ile karşılaşan müvekkilimiz 2008 Ekim ayında borcun tamamını icra dairesine yatırdı. Tedbir de olmadığından alacaklı parayı tahsil etti. İcra hukuk mahkemesinde görülen imza itirazı davamız 2010 Mart ayında sonuçlandığından doğal olarak İ.İ.K. madde72'deki 1 yıllık süre dolmuş oldu. Nisan ayında genel hükümlere dayalı istirdat davası açtık, halen yargılama sürüyor. Karşı taraf itiraz etti 1 yıllık süre dolduğunu ileri sürerek. Hakim tam olarak ne yönde karar vereceğini bilemiyor. Ama mantıken imza itirazımızın sonuçlanmasını beklerken zatn 1 yıl dolmuştu. Saim Bey BK.66 uyarınca istirdada hakkı olduğunu öğrendiği tarihten 1 yıllık sürenin başlayacağı şeklinde yorumda bulunmuş. Acaba bu bizim olayımızda da uygulama alanı bulur mu? Herhangi bir Yargıtay kararı da bulamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum, elinde benzer bir Yargıtay kararı bulunan paylaşırsa eğer çok memnun olacağım. İyi çalışmalar.