Mesajı Okuyun
Old 11-01-2010, 11:38   #14
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Benim dikkatimi başka bir şey çekti. İstanbul'da polisin avukat dövdüğü son 10 olayın, 8 tanesinin Kadıköy'de geçmesi bir tesadüf müdür? İlçe Emniyet Müdürü bu işe ne der acaba?

Sn. Ergin,

Tüm bu olaylarda ilçe emniyet müdürünün ne gibi bir payı vardır bilmiyorum. Olayların neredeyse tamamı Moda Sahili civarında veya Rıhtımda gerçekleşmiş. 2009 yılında Kadıköyde emniyet müdürünün yanı sıra birçok amir de değiştiğinden, bu türden olaylarda büyük bir azalma var.
  • Meslektaşımız Sn. Av. Malik ZENGİN'İ darp ettiği iddia edilen polislere İnsan Hakları İl Disiplin Kurulu tarafından disiplin cezaları verildi ve Kadıköy Kaymakamlığı tarafından da soruşturma izni Cumhuriyet Savcılığına gönderildi.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4698
  • Bir diğer meslektaşımız Sn. Av. Muammer ÖZ'Ü darp eden polis memurlarının yapılan yargılamasında ise Kadıköy Asliye Ceza Mahkemesi, sanık polis memurlarının cezalandırılmasına karar verdi.
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=4724

Böylesi çirkin olaylar, dünyanın her yerinde maalesef oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Fransada bir kadın meslektaşımız görevi gereği gittiği bir karakolda gece boyunca polisten dayak yediği, kötü muameleye maruz kaldığı ve soğuk kış gecesinde su ile ıslatılıp çıplak vaziyette sokağa atıldığı gerekçesiyle şikayetçi oldu. Bunun üzerine Paris Barosu bir yürüyüş organize etti ve baroya kayıtlı avukatların neredeyse tamamı bu eyleme katıldı. Dileğim, böylesi davranışlara kimsenin maruz kalmamasıdır. Dilim böyle söylemekle birlikte aklım, dünyada işkenceye karşı mücadele eden, hak arayan, güçlüden, zalimden, devletten, bireyden, vs... kimseden korkmayan bir mesleğin mensubu olarak, bu gibi haberlerin az da olsa karşımıza çıkacağını söylüyor. Yine de, meslektaşlarımın birçoğunun "demirden korkan trene binmez" düsturundan hareketle, yılmayacağını da adım gibi biliyorum.

Saygılarımla
Av. Fatih KARACA