Mesajı Okuyun
Old 12-06-2012, 10:44   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan emi_shn
Günaydın sayın meslektaşlarım ;
Müvekkilin ağır ceza ve asliye cezada iki ayrı dosyası vardı ve ben ikisine de incelemek için vekalet koydum,ağır cezada yargılama başladı ve ben duruşmaları takip ettim.
Asliye cezadaki dosya ağır cezadan görevsizlikle asliye cezaya gelmişti ve ben vekaleti koyduğumda asliye ceza da görevsizlik vermiş durumdaydı bu sanıklara tebliğ ediliyordu o aşamada.Şu an Yargıtay dan gelen kararla ağır cezanın önceden verdiği görevsizlik kararı kaldırıldı ve devam etmekte olan ağır ceza dosyası ile birleştirildi.
Ben müvekkilden ilk aldığım ağır ceza dosyası için vekalet ücreti aldım ve ücret sözleşmesi yaptım ,asliye cezaya vekalet sunmama rağmen dava asliye cezada görüşülür diye düşündüğümüz için ayrı vekalet ücreti talep edeceğimi söylemiştim müvekkil de dava görüşülmeye başlayınca onu o zaman veririm demişti.
Şİmdi sorum şu birleştirilen bu dosya yani asliye cezadan gelen dosya için de ayrı vekalet ücreti talep edebilir miyim müvekkilden?
Yoksa dosyalar birleştirildiği ve dava tek esastan devam edeceği için aldığım vekalet ücreti asliye cezadan gelen dosyayı da mı kapsar?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin 8. maddesine göre birleşen davalar da ayrı ücreti gerektirir.