Mesajı Okuyun
Old 02-12-2008, 21:17   #1
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Varsayılan Hacizli Araç- Trafikten Men

Hacizli araçların trafikten men edilmeleri, kayıtlarına "hacizli-yakalamalı" şerhinin düşülmesine rağmen trafik tescil büro amirliklerince -30.000 nüfuslu ilçede dahi- yakalama ve menlerinin bir türlü gerçekleştiril-e-memesi, uygulamada sıkıntılara neden olmakta ve alacaklı kurumların da baskısıyla, eski usul icra dairesi memurları eşliğinde araç muhafazasına devam edilmesi yönünde talepte bulunmaya neden olmaktadır. (İcra eşliğinde yapılan işlemler sırasında olayın kişiselleştirilmesi ise, cabası!)

İcra Müdürlüğü ile şifahi görüşmemizde, trafikten men işleminin trafik büro amirliklerince infazının, ancak s.20.00-22.00 aralığında, rutin trafik kontrolüne takılma ve mutlaka ki "seyir halinde olma" ya endekslendiğini öğrendim. (Ancak onlarca araç arasından şimdiye dek yalnızca iki araç ve ikisi de tesadüfen İZMİR'de (!) yakalandı...Ne diyeyim, İzmir...)

Bu uygulamanın (Saat+Rutin kontrol+Seyir hali) yasal dayanağı var mıdır, yok mudur, henüz araştıramadım. (Saat aralığı ve seyir halinde olma şartının toplamının eşittiri, bana sorarsanız, zaten biz bu işi yapmayacağız anlamına geliyor.)

Şimdilik aşağıdaki linkteki, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri G.M.nin yazısından başka da bir açıklama bulamadım:

http://www.higm.adalet.gov.tr/hacizl...islemleri.html

Konuyla ilgili uygulamaya dair (Özellikle saat aralığı) , dayanaklı bilgisi olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Saygılarımla...