Mesajı Okuyun
Old 27-09-2011, 08:10   #30
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan avukat6425
Mahkemeye sunduğum süre tutum dilekçesi tam olarak şöyleydi:
''Yukarıda dosya numarası belirli davada müvekkil sanık ......... hakkında yüzümüze karşı ....... tarihinde verilen kararı temyiz ediyoruz.
Gerekçeli temyiz layihamızı gerekçeli kararın tarafımıza tebliğinden itibaren yasal süresi içerisinde sunacağımızı saygılarımızla bilvekale arz ve talep ederİZ. ''

5271 sayılı CMK madde 294:

Alıntı:
"Temyiz Başvurusunun İçeriği" : " Temyiz eden, hükmün neden dolayı bozulmasını istediğini temyiz başvurusunda göstermek zorundadır."
"Zorundadır" kelimesine dikkat!

Madde 295 "Temyiz gerekçesi" :
Alıntı:
"temyiz başvurusunda temyiz nedenleri gösterilmemişse temyiz başvurusu için belirlenen sürenin bitmesinden veya gerekçeli kararın tebliğinden itibaren yedi gün içinde hükmü temyiz olunan bölge adliye mahkemesine bu nedenleri içeren bir ek dilekçe verilir…"

298. madde: "
Alıntı:
Yargıtay …. … temyiz dilekçesinin temyiz nedenlerini içermediğini saptarsa, temyiz istemini reddeder.".

Ben de biraz kafanızı karıştırayım.

Önceki 3842 sayılı CMUK Madde 314
Alıntı:
: Temyiz dilekçesinde veya beyanında temyiz sebepleri gösterilmemişse temyiz dilekçesi için belirlenen sürenin bitmesinden yahut gerekçeli karar henüz tebliğ edilmemişse tebliğinden itibaren bir hafta içinde hükmü temyiz olunan mahkemeye bu sebepleri ihtiva eden bir layiha da verilebilir…

Layihanın verilmemesi veya dilekçe veya beyanda temyiz sebeplerinin gösterilmemesi temyiz tetkikatı yapılmasına engel değildir."

Sanıyorum sorun önceki CMUK 314/2'de yer alan:
Alıntı:
"Layihanın verilmemesi veya dilekçe veya beyanda temyiz sebeplerinin gösterilmemesi temyiz tetkikatı yapılmasına engel değildir."
hükmünün yeni yasanın 294 ve 295. maddesinde yer almamasında yatıyor.

Bu yöndeki Sayın Av. Hulusi Metin'in (25) nolu cevabına aynen katılıyorum.