Mesajı Okuyun
Old 15-08-2007, 01:54   #160
Beşir Özbek

Varsayılan Roma Hukukunun Önemi!

Daha açıklayıcı olacağını düşündüğüm için Prof.Dr. Bülent Tahiroğlu ve Prof.Dr.Belgin Erdoğmuş'a ait Roma Hukuku Dersleri kitabının önsözünden bazı kısımları sizlerle paylaşmak istedim...

Roma Hukukunun Önemi!
Roma Hukuku özellikle Avrupa ülkelerinin hukuk sistemlerinin temelinde bulunan hukuktur, iktibas ettiğimiz Kara Avrupası konuları ve Avrupa kültür çevresinde görülmüş ve yüzyıllar sürmüş olan bir gelişim sürecinde ortaya çıkmıştır. Roma Hukuku eğitiminin amacı, Roma'dan gelen hukuk kurumlarının gelişmesini açıklamaktır. Konumuz, Kara Avrupası ve bizim hukuk sistemimizin kaynağını oluştuşturan Roma Hukuk kurumlarının nasıl doğduğunu, geliştiğini, değişen toplumun yeni ihtiyaçlarını karşılamak için gerektiği zaman nasıl değiştirildiklerini, modern hukukların kökenini nasıl meydana getirdiğini, bazen ise, yüzyıllar boyunca, nasıl yürürlükten kalktıklarını göstermek olacaktır. Hukuk tarihi eğitimi, uygarlıkların gelişmesine, çağdaş hukuk kuramlarının gerçek yerinin belirlenmesi için vazgeçilmez ve zorunlu bir yere sahiptir. Ancak bu şekilde, hukuk kavramlarının nereden geldikleri ve hangi hukuk sistemine bağlandıkları bilinir. Bir makineden farklı olarak hukuk kavramlarının sadece yazıcısı olmaktan kurtulunur.
Roma Hukukunun başka bir açıdan önemi, hukukun başlangıcı olarak, insanların düşüncesine yön veren, olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisini kuran bir bilim dalı olmasıdır.
Bu açıklama dikkate alınırsa günümüz hukuklarının gereği gibi anlaşılabilmesi ve özümsenebilmesinin Roma Hukuku öğrenimi ile mümkün hale geleceği ortaya çıkar. Hukuk ilmi pozitif hukuk, hukuk tarihi ve hukuk felsefesinden oluşan üçlüden meydana gelir. Bu üç unsur olmadan hukuk ilmi yapılamaz.

Bunun üzerine bir şey yazmayı gereksiz gördüm ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım açıklayıcı olmuştur.