Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 12:27   #3
Hekimbaşı

Varsayılan Böyle devamında yararlar var ama sakıncalar varsa bilmek isterim

Sn.envanter09,

Şu anda pencerem açık, hemen önündeki ağaç tomurcuklanmış, bir serçe ötüyor. Daha önceden okuduğum, tabiata ilişkin notunuz aklıma geldi ve buraya dönüp birşeyler yazmak istedim. Pembe ve Mavi üzerine elbette.

Dikkat edilirse, başlık mavi ve pembe değil, pembe ve mavi. Şimdi insanın aklına şu soru da gelmiyor değil: neden pembe maviden önce? Buna binlerce cevap uydurulabilir pekala. Ama, hiçbirisi, bu iki sözcükten birinin önce yazılmak zorunda olunacağı gerçeğini değiştiremez. Öte yandan; bunu sormanın gereğini de ortadan kaldırmaz. Bunları renk değil de insan ismi olarak hayal edelim. Birini önce yazsak diğeri, diğerini önce yazsak bubiri alınabilir; ama mecburuz, biri diğerinden önce olacak. Böylesi durumlarda, insanoğlu alınması daha olası olanın beklentisine uygun yazmayı yeğler; çünkü diğerini alınması gerekmediğine ikna etmek daha kolaydır; örneğin daha önemli kişilerin sonra yazıldığını söyleyebilirsiniz. Diğerine ise tersini. Her ikisi birden, biraradayken sorarlarsa foyanız meydana çıkar ama. Bu nedenle, birçok konuda etiket adı altında topladığımız kurallarımız var. Böylece, sorun yazanın sorunu olmaktan çıkıp, yazılanların aralarındaki bir sorun haline getirilmiş oluyor. Güzel birşey. Cinsiyetleri çağrıştıran renkler de etiket dediğimiz kapsamda bence. Öncelik konusunda yazıdaki sözcük sırası gibi bir ipucu vermediği için daha da güzel birşey üstelik. Hastane yenidoğan servislerinde pencereden bakanlara bebekleri ayırdetmede ufak da olsa bir ipucu veriyor mesela. Görevlilere de kız ve erkek bebeklere farklı muamele yapılması gereken hallerde yardımcı olabiliyor. Bunların hiçbiri zorunluluk değil elbette; sadece kolaylık yaratan uygulamalar.

Dolayısıyla, farklı olmalarını zorunlu kılan bir neden ben de bilmiyorum. Ama bu cevap Sn.Çitlenbik' in değişim istemi konusunda karar vermeme yeterli olmuyor. Bir başka soru daha sormam gerek: ayırdedilmesi sakıncalı mı?

Ben bir sakınca görmüyorum. Adet olmuş, öyle kalsın derim. Özellikle sağlık hizmeti sunumu ve polisiye olaylar sırasında insanın cinsiyetini okuma zahmetinden kurtarıyor, hemen göze çarpmasını sağlıyor, hataları azaltıyor. Travestiler konusunda polisin işini çok kolaylaştırdığına eminim; aksi takdirde dikkatsizlik yüzünden çok nahoş olaylarla karşılaşabilirler. Kalabalık yerlerde; üst aramalarında kuyrukları oluştururken ve aranan şahısları bulmakta da yararlı. Her ne kadar 'kör ya da cahil değiller ya, bir zahmet okuyuversinler' denebilecekse de; her işin her aşamasında memurların hepsinin bütün nüfus cüzdanlarını tekrar tekrar okumalarını beklemek ve istemek yanlış olur; bunu yapamadıkları için ortaya çıkacak hatalardan onları suçlamak da zorlaşır. İşi kolaylaştırdığı durumlar ortada yani. Ama ilerde aramalar, baskınlar yapmaya çok az gerek kaldığında bu yararlar en aza inecektir. Öyle bir zaman gelirse İnşallah ...

Saygılarımla,