Mesajı Okuyun
Old 14-03-2010, 22:45   #14
Gemici

Neden erkek çocuklara mavi kız çocuklara pembe giydirilir?
Bu başlık altında yazılanları yeniden bir gözden geçirdim ve THS’nin bir zamanlar büyük değerlere sahip olduğunu anımsadım.

Sadece Dr. Cem Hekimbaşı değil, daha bir çok büyük değerler kaybetti THS. THS’nin hangi değerleri kaybettiğini burada açıklamıyacağım, çünkü kendilerini sıralamada göremeyenlerin gazabından korkuyorum.
THS’nin büyük değerlerinin son örneklerinden birisi olarak bir ben kaldım! Büyük değerimin hatırına bilgiçliğimin affını dilerim.

Gelelim Sayın Dr. Cem Hekimbaşı’na. Renkler ve etiketler üzerine uzun bir felsefi girişten sonra erkek çocuklara neden mavi/ neden erkelerin nüfus cüzdanlarının mavi ve kız çocuklara neden pembe/ neden kadınların nüfus cüzdanlarının pembe olduğu konusunu bilmediğini belirtmiş! Bu kadar polemik yeter, gidenlerin arkasından fazla konuşmayayım.

Konu: ‚Erkeler mavi, kadınlar pembe‘ veya 'kadınlar pembe, erkekler mavi' (neden birisinin önce diğerinin sonra yazıldığını merak edenlerin 3. nolu mesajı okumaları tavsiye edilir)
Renklerin cinsiyet belirtmede bir rol oynaması sadece bizde değil, batı toplumlarında da var.
Pembeden/kırmızıdan başlıyalım: bu renk şehveti, kanı, seksi ve kavgayı çağrıştırır. Bu özelliklerinden dolayı da pembe/kırmızı renk uzun süre erkekliğin sembolü olarak kabul edilmiştir.
Buna karşılık mavi/açık mavi hıristiyanlıkta, Meryem Ana’nın rengi sayılan maviden ilhamla, kadınların sembolü olarak kabul edilmiştir.

Buraya kadar mesele yok, ne oldu ise Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra olmuş ve renk dünyası alt üst olmuş.

Bu alt üst olmadan sonra yumuşak ve nazik bir renk olan pembe kadınları sembolize etmeye başlamış.

Denizcilerin üniformalarının ve işçi tulumlarının rengi olan mavi erkekleri temsil etmeye başlamış. Bu rengin erkeklerin sembolü oluşunun gerekçesi için bakınız: Sayın Özge Yücel’in 13 nolu mesajı.

Eski anlamlarını kaybetmiş olsalar bile renklerdeki bu ayırım günümüzde de var. En azından kimliklerimizde ve çocukların oyuncaklarında.

Üçüncü renk: bir de eşcinsellerin pembesi veya moru var. Nasyonal Sosyalistler toplama kamplarına gönderdikleri eşcinsellerin caketlerine, diğerlerinden kolayca ayırabilsinler diye, bir pembe üçgen takıyorlardı. Naziler zamanında ayırımcı bir anlamı olan pembe renk son zamanlarda eçcinsellerin sembolü olarak kullanılıyor.

Saygılarımla