Mesajı Okuyun
Old 02-12-2011, 01:46   #1
av.ebru

Varsayılan Tapu İptalİ Davasinda Aktİf Dava Ehlİyetİ

Merhabalar,
Müvekkilim, 83 yaşındaki babasına vasi tayini için mahkemeye başvuruyor,avukat olan ağabeyi babasının ikametgahını başka şehre aldırıyor,yetki itirazı,temyiz vs...,dosya şu an Yargıtay'da,baba henüz kısıtlanmış değil.Bu arada ağabey, babasından kapsamlı bir vekaletname alıp babasına ait arsayla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi akdediyor.Neticede babasına düşen 4 daireyi de aynı vekaletname ile 3. kardeşe satıyor. (amaç malum ,emr-i Hak vaki olduğunda 2'şer daire şeklinde ağabey ve 3.kardeş daireleri paylaşıp müvekkilimi devre dışı bırakalacaklar). Ayrıca duyuma göre 3.kardeş daireleri bir başka kişiye muvazaalı olarak satacakmış.
Birinci sorum şu : Ben ( tedbir talepli),ehliyetsizlik nedeni ile tapu iptal davası açmak istiyorum.Ölüm gerçekleşmediği için aktif dava ehliyetimin olmadığını düşünüyorum.Ancak müvekkilim babasının kısıtlanması için mahkemeye başvurduktan sonra vekaletname alınmış,burada vekaletname de bence geçersiz.Ayrıca vekilin görevini kötüye kullanması da söz konusu.Nasıl bir dava açmalıyım ve davalı/lar kim olmalı?
İkinci sorum ise:Kısıtlanma talebinden hemen önce vekaletname alındığını düşünürsek dahi (bir an için müvekkilimin tarihleri yanlış hatırladığını varsayıyorum) 83 yaşında bir kişi söz konusu olduğunda noterin sağlık raporu talep etmesi gerekmez miydi? Bu ihtimalde nasıl hareket etmeliyim?
Üçüncü ve son sorum :Evlerin satışını önleyemezsek ve müvekkilimin de babasından çok yaşadığını varsayarsak ölüm gerçekleştiğinde açacağım davada davalılar kimlerdir?

VE TÜM BU ARADA KISITLAMA KARARI YARGITAYDAN ONANARAK DÖNERSE NE OLUR?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...