Mesajı Okuyun
Old 26-05-2008, 14:57   #4
Av.Suat Ergin

Benzer konu aşağıda halen tartışılmaktadır.(Mesajlar karışmasın diye birleştirmedim.)

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...t=eksik+har%E7

8 No.lu mesajımda bir karar aktarmışım. O ve yukarıdaki karar gibi bir çok karar bulunmaktadır.

Harçlar Kanunu ve Yargıtay kararlarına göre bir takım tespitlerde bulunmak istiyorum:

1-
Alıntı:
HARCI ÖDENMİYEN İŞLEMLER :

MADDE 32 - Yargı işlemlerinden alınacak harçlar ödenmedikçe müteakip işlemler yapılmaz. Ancak ilgilisi tarafından ödenmiyen harçları diğer taraf öderse işleme devam olunmakla beraber bu para muhakeme neticesinde ayrıca bir isteğe hacet kalmaksızın hükümde nazara alınır.

Ama sizin olayınızda müteakip işlemler yapılmış...

2-
Alıntı:
NOKSAN TESPİT EDİLEN DEĞER ÜZERİNDEN HARCIN ÖDENMESİ :
MADDE 30 - Muhakeme sırasında tespit olunan değerin, dâva dilekçesinde bildirilen değerden fazla olduğu anlaşılırsa, yalnız o celse için muhakemeye devam olunur, takip eden celseye kadar noksan değer üzerinden peşin karar ve
ilam harcı tamamlanmadıkça dâvaya devam olunmaz.

Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 409'uncu maddesinde gösterilen süre içinde dosyanın muameleye konulması noksan olan harcın ödenmesine bağlıdır

Hakim harcın ikmali için süre verip buna rağmen harç ikmal edilmezse davanın reddine değil; 30/2 uyarınca müracaata bırakılmasına karar verebilecektir. Ama size süre vermemiştir.

a- Bu aşamada size harç ikmali için süre vermesi usulsüz olacaktır.

b-Davayı eksik harçtan red etmesi de yasanın açık hükmü karşısında usulsüzdür.

c-Davayı eksik harca rağmen kabul etmesi de usulsüz olacaktır.

Bana göre hakimin verebileceği 3 karar bulunmaktadır. Hepsi de bozulmaya mahkumdur. Hakim kendisi için en makulünü verecektir.

Saygılarımla