Mesajı Okuyun
Old 08-02-2009, 15:14   #1
çözümhukuk

Varsayılan Limited şirkete ait menkullerin satışı

Müvekkilim 2ortaklı bir limited şirketin ortağıdır.İşler kötüye gidince işyerine gidip gelmemeye başlamıştır.Şirket için kiraladıkları büronun kirasını ödeyemiyorlar bunun üzerine ortağı A, şirket adına imzaladıkları kira kontratını müvekkilden alıyor,’büroyu başkasına verelim kira ödemeyelim hiç olmazsa’diyor.Müvekkil kabul ediyor.Büroyu B kişisine veriyorlar.2-3ay sonra ortak A,şirketteki payının tümünü aktif pasifiyle noterde C’ye devrediyor,Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanıyor ilan ediliyor.Bu arada B, şirketin büroda bulunan eşyalarına el koyuyor ve ‘A, bu eşyaları bana sattı’ diyor.A da ‘evet ben payımı devretmeden önce eşyaları B’ye sattım.’diyor.Eşyaların bir kısmı şirket adına faturalı.A ve B arasında resmi bir satış yok,sadece A bir kağıt imzalamış ‘şunları B’ye sattım’ diye.B ‘büroyu bana eşyalarıyla bıraktılar,hatta adıma kira konratı da var.’diyor.
Müvekkil de, payı devralan C de bu eşyaların satıldığından habersizdir ve aynı taraftadır.
B kişisi de büronun kiralarını ödeyememiştir.Müvekkil büronun anahtarını değiştirmiştir, B büroya girememektedir ancak binaya olan borçlardan dolayı ,bina yönetimi eşyaların taşınmasına izin vermemektedir.Yani müvekkil birikmiş yakıt ve aidat borçlarını ödemek istemediğinden,eşyaları binadan çıkaramamaktadır.
Büroya işleyen kira borcundan kim sorumludur?Eski konrat devam etmekteyse ortaklar eşit oranda sorumlu mu olur?
C ,eşya satışından habersiz olduğu iddiasıyla A’ya karşı dolandırıcılıktan savcılığa suç duyurusunda bulunabilir mi?
Alacak davasında husumet kime yöneltilmelidir?Eşyalar üzerinde şu an kimse tasarrufta bulunamamaktadır.Eşyaları gelecekteki kiradan kurtulmak amacıyla bürodan başka bir yere taşımak için mahkemeden nasıl bir talepte bulunulabilir?
Yardımcı olacak meslekdaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla……