Mesajı Okuyun
Old 11-08-2009, 10:35   #1
Sadık

Varsayılan iş sözleşmesinin feshi,kişisel verileri kayıt sorunu

Merhaba, müvekkil bir özel firmada silahlı özel güvenlik görevlisi olarak çalışırken bir ay önce silahı doldur-boşalt esnasında ateş alıyor ve kendini serçe parmağından yaralıyor. Jandarma iş kazası tutanağı tutuyor ve müvekkil raporlu olarak istirahate ayrılıyor.İstirahat döneminde işverenin kendini işten çıkarmayı düşündüğünü haricen öğrenen müvekkil, dün yanına kayıt cihazı da alarak işverene gidiyor ve işverenle olan görüşmesini kayda alıyor. İşveren "iş güvenliğini tehlikeye attığın için seni işten çıkardım" diyor. Müvekkil "tazminatımı verin o halde " deyince "Güvenlik kartından olursun" cevabını alıyor.
1)Müvekkil, silahlı özel güvenlik olup silahını her an atışa hazır tutmak zorunda. Bu nedenle kasti bir atış olmadığı ve kendinden başkası da yaralanmadığı için işverenin bu nedene dayanamayacağını düşünüyorum. Kaldı İş Kanunu md.25/II/ı yollamasıyla 26.madde uyarınca olay tarihinden itibaren 6 iş günü içinde derhal fesih hakkını kullanmayan işverenin bu hakkının düştüğünü düşünüyorum.
2)Müvekkil, görüşmeye ilişkin gizli kaydı İş Mahkemesinde delil olarak kullanabilir mi? Bu delil, TCK'da düzenlenen "Kişisel Verilerin Kaydedilmesi" anlamında suç teşkil eder mi?

Değerli görüş ve önerilerinizi beklerim, saygılarımla..