Mesajı Okuyun
Old 15-01-2007, 17:28   #3
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,
Şayet kanunda bir değişiklik olmadı ise(ki bildiğim kadarıyla olmadı), feragata rağmen mahkemenin davaya devam etmekle yükümlü olduğu haller vardır. Sizin durumunuz, bu istisnai durumlardan birine dahilse dava, davacının feragat etmesi halinde dahi bitmeyeceğinden, hakim size "davayı bitiremem" demiş olabilir; ancak her ne olursa olsun siz, feragat etmek zorunda BIRAKILAMAZSINIZ. Bunu size dayatmamalı; en iyi ihtimalle bir öneri olarak sunmalı idi diye düşünüyorum!!!

Ör; Ortaklığın giderilmesi davalarında davacı davadan feragat etse dahi, davalı/davalılar davaya devam etmek istiyorsa mahkeme davaya devam etmekle yükümlüdür. Acaba dava ortaklığın giderilmesine ilişkin miydi?(*) Belki de bu yüzden hakim size öyle bir yanıt vermiştir. Ancak üstüne basa basa tekrarlıyorum; feragat etmek zorunda bırakılamazsınız!!!

Bundan sonra yazacaklarımı bu istisnai durumlardan birinin mevcut olmadığını düşünerek yazıyorum;
Meslektaşım Cavit Bey'in de belirttiği gibi, feragat beyanı tek taraflı bir irade beyanıdır. Durum böyleyken ve davadan feragatin tamamlanması için mahkemeye ulaşması yeterli iken hakimin bu şekilde bir talepte bulunmasının sebebini anlayabilmiş değilim?!?

Alıntı:
Bizde vekalet ücereti ve yargılama gideri istediğimizi söyleyince olmaz davayı bitirerem o zaman dedi.
Yukarıdaki bahsi geçen istisnai durumlardan biri yoksa niçin davayı bitiremiyormuş? Gerekçe nedir? Çok merak ediyorum doğrusu...

Alıntı:
Bizde yargılama gideri ve ücreti vekaletten feragat ettik.Ondan sonra iki tarafın da feragat dilekçesini havale etti. Aslında hiç istemediğiz halde -davalı vekili olarak-feragat ettik.)
Belirttiğiniz üzere, açıkça vekalet ücretinizden de feragat etmek zorunda bırakılmışsınız!Bu durumun ne gibi bir yasal dayanağı olabilir?
Şarta bağlı feragat dahi geçerli değilken ve üstelik şarta bağlı feragat ile dava dahi sona ermezken, feragatı iki tarafın ortak iradesi şartına zorunlu kılmak ve bu şekilde kabul etmek hukuk mantığının neresine sığmaktadır?

Ben bu işten hiçbir şey anlamadım...

(*)Davanın konusunu cevabımı gönderdikten sonra öğrenmiş bulunuyorum O yüzden bu notu iliştirmeyi uygun gördüm.