Mesajı Okuyun
Old 27-03-2009, 17:59   #1
Ahmet AHMETOĞLU

Varsayılan Kambiyo İmzaya İtiraz Borçlu Lehine % 20 Tazminat, Alacak Davası İİK

Herkese iyi günler diliyorum.
Sizlerle paylaşmak istediğim bir konu var. İİK 170 son fıkra ile ilgili, önce fıkra metnini aşağıya alıyorum.

“ (Değişik 1. cümle: 4949 - 17.7.2003 / m.47) İcra mahkemesi, itirazın kabulüne karar vermesi halinde, senedi takibe koymada kötü niyeti veya ağır kusuru bulunduğu takdirde alacaklıyı senede dayanan takip konusu alacağın yüzde yirmisinden aşağı olmamak üzere tazminata ve alacağın yüzde onu oranında para cezasına mahkum eder. Alacaklı genel mahkemede dava açarsa, para cezasının tahsili dava sonuna kadar tehir olunur ve bu davayı kazanırsa hakkında verilmiş olan para cezası kalkar. “

Bu fıkraya göre imza inkarı kabul edilen borçlu yararına alacağın % 20’ sin den az olmamak üzere tazminata ve % 10 oranında da para cezasına hükmedilecektir. Alacaklı genel mahkemelerde dava açarsa % 10 oranındaki para cezasının tahsili dava sonuna kadar ertelenecektir. Ancak alacaklı genel mahkemede dava açarsa % 20 tazminatın tehir edilip edilmeyeceğine ilişkin bir hüküm madde metninde bulunmamaktadır. Doktrinde bazı yazarlar ( örneğin Prof. Dr. Baki KURU ) alacaklının genel mahkemede alacak davası açması halinde % 20 tazminatın tahsilinin de dava sonuna kadar erteleneceğini ifade etmektedir. Benim öğrenmek istediğim alacaklının genel mahkemede alacak davası açması halinde % 20 tazminatın tahsilinin de dava sonuna kadar ertelenip ertelenmeyeceği hususunda Yargıtayın görüşünün ne olduğu. Alacaklının genel mahkemede alacak davası açması halinde % 20 tazminatın tahsilinin de dava sonuna kadar ertelenip ertelenmeyeceği hususunda Yargıtay kararları ile sizlerin görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla.