Mesajı Okuyun
Old 28-09-2012, 15:58   #10
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan AV.SERTANn
Eskiden sadece 4077 sayılı Kanununun “Sözleşmedeki Haksız Şartlar” başlıklı 6. maddesinde sadece tüketiciler için düzenlenen Genel Ġşlem Şartları, Yeni Kanunda bütün sözleşmeler için düzenlenmiştir.Borçlar Kanununa göre Düzenleyenin Başka Sözleşmelerde de Kullanılmak Üzere Tek Yanlı Olarak Önceden Hazırlayıp Karşı Tarafın Kabulüne Sunduğu Hükümler, Kanun Veya Yetkili Makamlar Tarafından Verilen İzinle Çalışan Kişi Ve Kuruluşlar Tarafından Düzenlenmiş Olsalar da, Aksi Kararlaştırılamayacak Şekilde, Genel Ġşlem Koşulu Sayılacaktır.

Karşı tarafın menfaatine aykırı genel işlem koşullarının sözleşmeye dahil olması, sözleşmenin yapılması sırasında karşı tarafa
- açıkça bilgi verilmesine,
- içeriğini öğrenme olanağı sağlanmasına ve
- bu koşulları kabul etmesine
bağlıdır. AKSi HALDE YAZILMAMIŞ SAYILIR.

OKUDUM ANLADIM VE MADDELERİ MÜZAKERE ETTİM diyerek imzalamak yetmiyorsa Banka kanunda öngörülen şekilde davrandığını nasıl ispat edilecektir?Tanıklarla,kamera kayıtlarıyla?

Yeni Bk'da m.20-25 arasında genel işlem koşulları düzenlenmiştir.

Sözleşmenin yapılması sırasında düzenleyenin karşı tarafa haklarında açıkça bilgi verip içeriklerini öğrenme imkanı tanıdığını ispatlayamadığı ve karşı tarafın menfaatine aykırı hükümler ile sözleşmenin niteliğine ve özelliğine yabancı olan hükümler yazılmamış sayılacaktır (m.21)

Karşı tarafa inceleme şansı verilerek kabul ettirilmiş olsa da, dürüstlük kuralına aykırı derecede karşı tarafın aleyhine olan hükümler de yazılmamış sayılacaktır.

Bu ifadelerden ben şunu anlıyorum bankaların sözleşmeleri matbudur ve karşı tarafa açıkça bilgi verilmediği de teamülde bilinmektedir. Bu durumda Tüketici Kanununda olduğu gibi tüm bu tür maddelerin geçersiz olacağı görüşündeyim.