Mesajı Okuyun
Old 24-04-2013, 22:54   #2
RizeHukuk

Öncelikle sayın meslektaşımın bir an önce beraat etmesini temenni ederim.

Ancak, maalesef söylediği söze katılamayacağım gibi çok yanlış bulduğumu da belirtmek isterim.

"bir avukatı, mesleki faaliyetinden ötürü yargılamak isteyenler profesyonel bir yargılamaya katlanmak zorundadır"

bu söz modern hukuka aykırı, mesleki taassup içeren bir söz olduğu görüşündeyim.

Hukuk devleti herkesin yargılanabildiği veya yargılanabileceği bir devlettir. Yani kimsenin bu devlette yargılanmama gibi bir üstünlüğü veya dokunulmazlığının olmadığı devletlerdir.

Ben bu sözden anladığım, yargılama aşamasında avukatlara yönelik olarak "ayrıca bir profesyonellik" talebini içerdiğidir.

Eğer bu cümleden kastınız yani sizin deyişinizle "Profesyonel bir yargılama... Diğer bir anlatımla "yasaya uygun" bir yargılama... "Hukuka uygun" bir yargılama..." ise kusura bakmayın ama bu tüm TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA yönelik olarak istenmelidir.

"Bu memlekette herkes hukuka aykırı bir şekilde yargılanabilir ama biz avukatlar asla hukuksuz yargılanamayız" derseniz. Ben bir avukat olarak yanınızda olmam. Hukuksuz bir şekilde yargılanan vatandaşların tarafında olur ve "herkesin hukuka uygun ve profesyonelce(!) yargılanmasını" talep ederim.

Ayrıca duruşmada, sanığın nerede oturacağını bilmiyormuş gibi, itiraz edip buradan Türk Mahkemelerine yeni bir içtihat getirerek sanıkları avukatların yanına taşıma gayretinin, hem avukat beyin duruşması açısından, hem de Türk mahkemelerine ne gibi bir kazancı olacağını da düşünmeden edemiyorum.

Bu şerhleri belirterek avukat beyin bir an önce beraat etmek suretiyle bu duruşmaların sonlanmasını ve mesleğine huzur içerisinde devam etmesini arzu eder. Ve Tüm TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARININ PROFESYONELCE YARGILANMASINI temenni ederim.

Saygılarımla...