Mesajı Okuyun
Old 19-11-2008, 01:17   #3
Gemici

Alıntı:
esim türkiyede bana dava actı yuklu maddı tazmınat artı nafaka ve cocukların velayetini istiyor. gecen sene anneme ve bana sokakta siddet uyguladı sikayetci olduk ama mahkemece 3 senedir hala bosanamadık sürekli almanyadan belgeler isteniyor. almanyada ben su anda bosanma davası acabilirmiyim.yanıtınızı bekliyorum saygılarımla

Sayın Konuk,

Alman vatandaşı olarak Türkiye'de ikamet ettiğiniz için, boşanma davasının Türkiye'de açılması ve Türk mahkemelerinin bu konuda karar vermesi olağan bir durum, aynı durum Almanya'da ikamet eden Türk vatandaşları için de söz konusu; Almanya'da ikamet ettikleri zaman, boşanma davasını Almanya'da açabilirler.

Önemli olan Türkiyede'ki Alman vatandaşlarının açtığı boşanma davasında Alman hukukunun, Almanyada ikamet eden Türk vatandaşlarının açtığı boşanma davasında, Türk hukukunun tatbik edilmesi.

Alman hukuku boşanma davalarında tarafların avukatla temsil edilmesini öngörüyor. Öyle zannediyorum ki hem eşinizin hem de sizin bir avukatınız var. Benim görüşüme göre taraflardan birisini avukatla temsil edilmemesi durumunda, Alman yasalarının öngördüğü şartlardan birisinin yerine getirilmediği gerekçesiyle, Alman makamları verilen boşanma kararını tanımaz.

Türkiye'deki boşanma davası sonuçlanmadığı (devam ettiği) sürece sizin veya eşinizin ne Almanya'da ne de başka bir yerde boşanma davası açma olanağınız var. Dava açacağınız mahkeme, başka bir yerde yürütülen bir boşanma davasının varlığından haberdar olduğu anda dava dilekçenizi geri çevirir, çünkü Alman Medeni Usul Yasası (Zivilprozessordnung - ZPO) bu durumda ikinci bir davaya olanak tanımıyor.

Saygılarımla