Mesajı Okuyun
Old 28-02-2012, 00:21   #1
Nalezapon

Varsayılan Manevi Tazminat Davası Görev Sorusu?

Şimdi bir ödevim var, ona başladım. Dosyaya göre iki şirket arasında dava geçiyor. Biri kargo şirketi, diğeri malzeme sağlayan bir şirket. Malzeme sağlayan şirket kargo şirketinin yanlış teslim yaptığını söyleyip, ticari itibarının sarsıldığını belirtiyor ve manevi tazminat davası açıyor. Davanın değeri 10 000 TL diyor ve dava asliye ticaret te açılıyor. Peki bu dava niye asliye ticarette açılıyor, ben anlayamadım. Eski HUMK'a göre cevaplayalım lütfen, evet parasal sınır aşılmış asliye hukukta davanın açılması gerekiyor. Ama işbölümü olarak niye ticarette davaya bakılır? TTK M.4'e bakıyorum, yani bu dava ticari mi oluyor anlayamadım. Ya da TTK M.21'e göre bu malzemeci şirket ticari iş yaptığından dolayı mı yani bu davayı asliye ticaret mahkemesinde açıyor?

Bir de dava nöbetçi asliye ticaret mahkemesinde açılmış, bir yerde tek bir tane mi nöbetçi mahkeme olur? Yani birden fazla atıyorum ki nöbetçi asliye ticaret mahkemesi bulunabilir mi? Bulunabilirse eğer herhangi birine dava açmak doğaldır sanırım. Özellikle yukarıdaki soruda yürüttüğüm fikir doğru mu yoksa bambaşka bir sebep mi var? Varsa lütfen kanun maddesini de belirtelim eski kanuna göre... Teşekkürler...